لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۷

فدراسیون فوتبال ایالات متحده با «توافق دستمزد برابر» موافقت کرد


تیم ملی ایالات متحده پس از پیروزی در مسابقه فینال فوتبال جام جهانی زنان مقابل تیم هلند در حومه لیون، فرانسه - ۷ ژوئیه ۲۰۱۹
تیم ملی ایالات متحده پس از پیروزی در مسابقه فینال فوتبال جام جهانی زنان مقابل تیم هلند در حومه لیون، فرانسه - ۷ ژوئیه ۲۰۱۹

نهادهای تصمیم‌گیرنده در عرصه فوتبال ایالات متحده در زمینه ارائه حقوق و مزایای برابر به تیم‌های ملی مردان و زنان به یک توافق تاریخی دست یافتند.

فدراسیون فوتبال ایالات متحده، اتحادیه بازیکنان تیم ملی زنان ایالات متحده، و اتحادیه بازیکنان تیم ملی فوتبال ایالات متحده بر سر دستیابی به «دستمزد برابر و تعیین استانداردهای جهانی در فوتبال بین‌المللی» به توافق رسیدند.

بر اساس توافق به دست آمده، فوتبال ایالات متحده به اولین فدراسیون در جهان تبدیل خواهد شد که جوایز فیفا - که به تیم‌ها برای شرکت در جام جهانی اعطا می‌شود - را به طور برابر میان تیم‌های ملی فوتبال زنان و مردان تقسیم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری سی‌ان‌ان، سیندی پارلو کُن، رئیس فدراسیون فوتبال ایالات متحده، روز چهارشنبه در بیانیه‌ای رسیدن به این توافق را «لحظه‌ای واقعاً تاریخی» خواند و گفت که این قراردادها شرایط را برای همیشه در ایالات متحده تغییر داده است و این پتانسیل را دارد که شرایط را در سراسر جهان نیز تغییر دهد.

به عنوان بخشی از این قرارداد، فدراسیون فوتبال ایالات متحده بخشی از درآمدهای حاصله از پخش، شراکت، و حمایت مالی خود را به طور مساوی میان تیم‌های ملی مردان و زنان آمریکا تقسیم خواهد کرد.

واکر زیمرمن، از اعضای برجسته اتحادیه بازیکنان تیم ملی فوتبال ایالات متحده، گفت: «آنها می‌گفتند که ارائه دستمزد برابر برای مردان و زنان امکان‌پذیر نیست. اما این مانع ما نشد و ما پیش رفتیم و به آن دست یافتیم.»

زیمرمن افزود: «ما امیدواریم که این موضوع دیگران را متوجه نیاز به این نوع تغییر کند و الهام‌بخش فیفا و دیگران در سراسر جهان باشد تا در همین مسیر حرکت کنند.»

این قرارداد همچنین زمینه‌های دیگری مانند مراقبت از کودک، مرخصی والدین، ناتوانی کوتاه‌مدت، اختلال در سلامت روانی، سفر، و کیفیت برابر مکان‌ها و کیفیت زمین‌های مسابقه را نیز در بر می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG