لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۰

نشان آژانس پناهندگان سازمان ملل روی پیراهن بارسلونا درج می‌شود


یکی از دیدارهای تیم فوتبال بارسلونا
یکی از دیدارهای تیم فوتبال بارسلونا

تیم فوتبال بارسلونا روز سه‌شنبه اعلام کرد که در چهار سال آینده نشان کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد بر روی پیراهن‌ بازیکن‌های این تیم درج می‌شود.

به این ترتیب این تیم محبوب اسپانیایی، ضمن اعطای کمک‌های مالی، یکی از حامیان این سازمان بین‌المللی خواهد بود.

این توافق پس از آن صورت گرفت که کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، «یو‌ان‌سی‌اچ‌آر»، اخیرا اعلام کرد که بیش از یکصد میلیون نفر به دلیل جنگ در اوکراین و سایر درگیری‌های مرگ‌بار جهانی‌ برای گریز از درگیری‌، خشونت، نقض حقوق بشر و آزار و اذیت مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند.

این درحالی است که تیم بارسلونا با وجود بدهی ۱.۳۵ میلیارد دلاری، به جای فروش تجاری، فضای اسپانسر روی پیراهن‌های خود را به کمیسیاریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد واگذار کرد.

خوان لاپورتا، رئیس باشگاه بارسلونا، در خصوص این تصمیم گفت: «من مطمئن هستم‌ که هواداران ما، اعضای ما و صاحبان باشگاه از این اقدام در همبستگی جهانی با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد خوشحال هستند، زیرا ما قلب و روح (همدلی و همبستگی)خود (با پناه‌جویان) را به جهانیان نشان دادیم.»


بنیاد بارسلونا، هر ساله مبلغ چهارصد هزار یورو را به طرح‌های کمیسیاریای پناهندگان سازمان ملل متحد در کلمبیا. مالزی، ترکیه، و اوگاندا می‌دهد و سالانه معادل یکصد‌هزار یورو تجهیزات و بسته‌های آگاهی‌رسانی ورزشی برای کودکان و نوجوانان اهدا می‌کند.

براساس توافق مذکور، لوگوی این سازمان از فصل آینده در پشت پیراهن‌های تیم فوتبال مردان و زنان بارسلونا درج می‌شود. فضای جلوی پیراهن این تیم، به پایگاه رسانه شنیداری «اسپاتیفای» فروخته شده است.

فیلیپو گراندی، کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، که همراه کنار خوان لاپورتا در یک کنفرانس خبری شرکت داشت، گفت که «ما می‌خواهیم بارسلونا یک باشگاه موفق باشد و از نظر مالی شرایط ایده‌آلی داشته باشد، و این موفقیت در تضاد با داشتن وجدان اجتماعی نیست.»

بارسلونا در گذشته نیز با سازمان ملل متحد همکاری داشته و سال‌ها نام «یونیسف»، صندوق کمک به کودکان این نهاد بین‌المللی را روی پیراهن‌های خود درج کرده بود.

XS
SM
MD
LG