لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۷

تلاش دولت اسرائیل برای جلوگیری از «فروپاشی» تشکیلات خودگردان فلسطینی


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در جلسه هفتگی کابینه در دفتر خود در اورشلیم (یکشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۲)
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در جلسه هفتگی کابینه در دفتر خود در اورشلیم (یکشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۲)

کابینه اسرائیل روز یکشنبه بیانیه‌ای را با هدف «جلوگیری از فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطینی» تصویب و منتشر کرد و در عین حال خواستار پایان یافتن «فعالیت‌های ضد اسرائیلی» این تشکیلات شد.

بنا بر اعلام دفتر نخست وزیر اسرائیل، این تصمیم کابینه پس از حمله نظامی اخیر به کرانه باختری - که منجر به کشته شدن ۱۲ فلسطینی و یک سرباز اسرائیلی شد ـ گرفته شده است.

دولت نتانیاهو ژانویه گذشته تشکیلات خودگردان فلسطینی تحت رهبری محمود عباس را به دلیل تلاش برای دریافت نظر دیوان دادگستری بین‌المللی در مورد اسرائیل، «تحریم» کرده بود.

بر اساس این گزارش، بیانیه کابینه نتانیاهو شامل درخواست‌هایی از تشکیلات خودگردان فلسطینی برای «توقف فعالیت‌های ضد اسرائیلی خود در عرصه حقوقی-دیپلماتیک بین‌المللی»، «توقف تحریک به خشونت»، «توقف ساخت‌وساز غیرقانونی» در یکی از مناطق کرانه باختری، و عدم پرداخت وجه به خانواده‌های فلسطینی‌هایی که در حملات علیه اسرائیلی‌ها دست داشته‌اند، می‌شود.

در بیانیه دفتر نخست‌وزیر اسرائیل پیشنهادهایی برای ایجاد ثبات در تشکیلات خودگردان فلسطینی آمده است که شامل «ایجاد مناطق صنعتی» و طرح‌های دیگر برای «حمایت از اقتصاد و کسب و کار فلسطینی‌ها» در کرانه باختری می‌شود.

پیش‌تر نیز وندی شرمن، قائم مقام وزیر امور خارجه آمریکا، در دیدار با رونن لوی، مدیر کل وزارت امور خارجه اسرائیل، بر اهمیت اقدامات اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی برای تثبیت اوضاع در کرانه باختری تاکید کرد. وندی شرمن همچنین تاکید کرد که ایالات متحده با اسرائیل، فلسطینی‌ها، و شرکای منطقه‌ای بر اساس مفاد آتش‌بس اخیر در اسرائیل و غزه، برای ایجاد آرامش در ماه‌های آینده تعامل خواهد کرد.

در تهیه این مطلب از گزارش خبرگزاری فرانسه استفاده شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG