لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۶

مذاکرات اسرائیل و فلسطینی‌ها با هدف کاهش خشونت‌‌ها در اردن برگزار شد


درگیری‌ها در نابلس میان فلسطینی‌ها و نیروهای اسرائيلی
درگیری‌ها در نابلس میان فلسطینی‌ها و نیروهای اسرائيلی

اردن روز یکشنبه میزبان نشستی بین مقامات ارشد اسرائیلی و فلسطینی برای جلوگیری از افزایش‌ اخیر خشونت میان اسرائيل و فلسطینی‌ها بود.

به گزارش رویترز،‌ مقامات گفتند نشست بندر عقبه در دریای سرخ و برای نخستین‌بار پس از چندین سال، میان سران ارشد امنیتی اسرائیل و فلسطینی برگزار شد. هدف این نشست بازگرداندن آرامش به اسرائیل، کرانه باختری نوار غزه اعلام شد.

واشنگتن و متحدان عرب آن به دنبال کاهش تنش‌ها هستند که بیم آن می‌رود در آستانه ماه رمضان که از چند هفته دیگر آغاز می‌شود، تشدید شود.

گزارش شده است مقاماتی از آمریکا از جمله برت مک‌گورک، مشاور جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در امور خاورمیانه، به همراه مقامات اردنی و مصری در این نشست حضور داشتند.

گروه فلسطینی حماس که در غزه است، از تشکیلات خودگردان فلسطینی مستقر در کرانه باختری به خاطر مشارکت در مذاکرات انتقاد کرد و حضور آن را «خنجری به پشت مردم فلسطینی» خواند. این بیانیه نشان دهنده چالشی است که مذاکره کنندگان برای برقراری آرامش در منطقه دارند.

یک مقام ارشد اردنی به رویترز گفت که این نشست با هدف بازگرداندن آرامش و در عین حال امیدوار کردن فلسطینی‌ها به داشتن یک کشور مستقل فلسطینی در سرزمینی که اسرائیل در جنگ سال ۱۹۶۷ اشغال کرد که شامل شرق اورشلیم نیز می‌شود، برگزار شد. در سال جاری میلادی ۶۲ فلسطینی از جمله افراد مهاجم مسلح در درگیری‌ها کشته شده‌اند.

زیاد نخاله، رئیس گروه پیکارجوی «جهاد اسلامی،» مستقر در دمشق، دربیانیه‌ای گفت که علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی، با او تماسی گرفت و به او گفت از «مقاومت مردم فلسطین» حمایت می‌کند.

XS
SM
MD
LG