لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۴

راننده فلسطینی با حمله به عابران پیاده در تل‌آویو هشت تن را زخمی کرد


نیروهای اسرائیلی در محل حمله به عابران در تل آویو - ۴ ژوئیه ۲۰۲۳
نیروهای اسرائیلی در محل حمله به عابران در تل آویو - ۴ ژوئیه ۲۰۲۳

یک فلسطینی در تل آویو، قطب اقتصادی اسرائيل، روز سه‌شنبه با خودروی خود به عابران در پیاده‌رو کوبید و سپس با چاقو به آنها حمله کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در این حمله هشت تن زخمی شدند.

این حمله در شرایطی صورت گرفت که نیروهای نظامی اسرائيل، حمله بزرگی را به اردوگاه آوارگان فلسطینی در جنین، واقع در کرانه باختری، آغاز کرده‌‌اند.

گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس که کنترل نوار غزه را برعهده دارد، گفت: این راننده عضو این گروه بوده است و مسئولیت حمله به تل ‌آویو را برعهده گرفت.

گروه حماس از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.

پلیس اسرائيل اعلام کرد مهاجم، یک فلسطینی ۲۰ ساله اهل کرانه باختری بود که به ضرب گلوله یک غیرنظامی مسلح کشته شد.

سازمان امنیتی داخلی اسرائيل، شین بث، گفت این شخص بدون مجوز وارد اسرائیل شده بود و پرونده تخلفات امنیتی نداشته است.

حماس گفت این جوان فلسطینی برای گرفتن انتقام از حمله نظامی به شهر جنین، به قطب تجاری اسرائیل حمله کرد.

در همین حال، با ادامه یکی از بزرگترین عملیات نظامی اسرائیل در سال‌های اخیر، هزاران تن از اردوگاه آوارگان جنین تخلیه شدند.

به گفته مقامات فلسطینی، تاکنون ۱۰ فلسطینی در جریان درگیری‌ها در جنین کشته و حدود ۱۰۰ تن زخمی شده‌اند که حال ۲۰ تن از آنها وخیم است.

مقامات اسرائيلی روز سه‌شنبه و در دومین روز عملیات نظامی که آن را مقابله با تروریسم خوانده‌اند، گفتند که این عملیات در جال رسیدن «به اهداف تعیین شده» است. اما آنها زمانی برای پایان حمله اعلام نکردند.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای این کشور، «مکان‌های ذخیره سلاح، آزمایشگاه‌های مواد منفجره و دیگر زیرساخت‌های تروریستی» در اردوگاه را شناسایی کردند، «با فلسطینی‌های مسلح درگیر شدند و حملات هوایی را علیه اهداف مختلف در جنین» انجام دادند.

اواخر روز دوشنبه، هلال احمر فلسطین اعلام کرد که حدود سه هزار تن را از اردوگاه تخلیه کرده است و نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد نسبت به گستردگی عملیات هوایی و زمینی هشدار دادند.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که امدادگران از ورود به اردوگاه جنین برای رسیدگی به مجروحان منع شده‌اند ولی یک سخنگوی ارتش اسرائیل گفته که چنین دستوری وجود نداشته است. او همچنین تأکید کرد که در حال هماهنگی برای ورود آمبولانس‌ها هستند.

در این حال، به گزارش رویترز، بسیاری از اداره‌ها و کسب‌وکارها در سراسر کرانه باختری روز سه‌شنبه در پاسخ به فراخوان‌ها برای برگزاری اعتصاب عمومی در اعتراض به عملیات اسرائیل که تشکیلات خودگردان فلسطین آن را «جنایت جنگی» خوانده است، تعطیل شدند.

از سویی، آمریکا گفته است که به حق اسرائیل برای دفاع از خود احترام می‌گذارد ولی پرهیز از تلفات غیرنظامیان را نیز ضروری می‌داند.

محمد مصطفی عرفی، نماینده مصر در اتحادیه عرب گفته است که این عملیات مانعی بر سر راه تلاش‌ها برای صلح خواهد بود.

اردوگاه پرتراکم جنین، جایی که حدود ۱۴ هزار تن را در فضایی کمتر از نیم کیلومتر مربع جا داده، کانون خشونت‌هایی بوده که بیش از یک سال است کرانه باختری را فرا گرفته است.

صدها تن از اعضای گروه‌های شبه‌نظامی حماس، جهاد اسلامی و فتح در این اردوگاه مستقر هستند.

XS
SM
MD
LG