لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۳

نَخاله و هنیه در تهران؛ تلاش جمهوری اسلامی برای همگرایی گروه‌های «جهادی»


اسماعیل هنیه در تهران
اسماعیل هنیه در تهران

در حالی که زیاد نَخاله، رئیس سازمان جهاد اسلامی فلسطینی از هفته قبل در ایران به سر می‌برد، اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس نیز روز ۲۹ خرداد در صدر هیئتی وارد تهران شد.

اسماعیل هنیه، پس از ورود به تهران، به دیدار علی اکبر احمدیان، دبیر جدید شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی «که به تازگی جایگزین علی شمخانی شده» رفت.

احمدیان در این دیدار با اشاره به تحولات جاری در منطقه گفت: «کارآمدترین راهبرد برای پایان دادن به بیش از ۷۵ سال اشغال، فقط مقاومت است.»

اسماعیل هنیه هم با قدردانی از جمهوری اسلامی در تقویت گروه‌های مقاومت ، گزارشی از برنامه‌های «گروهش» برای حفظ و تقویت ابتکار عمل در برابر اسرائیل ارائه کرد.

از سوی دیگر زیاد نخاله که در روزهای گذشته با علی خامنه‌ای دیدار کرده بود، شامگاه دوشنبه ۲۹ خرداد با ابراهیم رئیسی دیدار و گفتگو کرد.

ابراهیم رئیسی در این دیدار با تاکید بر این که عادی سازی روابط اسرائیل با دولت‌های اسلامی و عربی به نتیجه نخواهد رسید، گفت: اسرائیلی‌ها از این عادی سازی بدنبال ناامیدی جوانان «فلسطینی» از آزادی سرزمین‌هایشان هستند.

رئیس جمهوری اسلامی افزود: «روزگاری امیدِ بخشی از فلسطینیان برای رهایی از ظلم و اشغال به میزهای مذاکره بود، اما امروز همه، حتی طرفداران مذاکره، چشم امید به مجاهدان و نیروهای مقاومت بسته‌اند و این تحقق وعده الهی است که نظم خلقت با ظلم و باطل سازگار نیست.»

«زیاد نَخاله» دبیرکل جنش جهاد اسلامی فلسطینی نیز در این دیدار با بیان اینکه «ملت ما» قدردان حمایت‌های مستمر جمهوری اسلامی هستند، گفت: «سفر اخیر جنابعالی به منطقه آمریکای لاتین نشان داد که توانسته‌اید تحریم‌های آمریکا را به طور کامل به شکست بکشانید و ما نیز به این پیروزی‌ها افتخار می‌کنیم.»

نخاله، همچنین با شبکه تلویزیونی «العالم» مصاحبه کرد و گفت: «در حضور فرمانده نیروی قدس سپاه،در تهران، با اعضای جنبش حماس دیدار مهمی انجام دادیم و پیش‌بینی می‌کنم که دیدارهای مشترک بیشتری با سایر گروههای مقاومت با حضور مسئولان ایرانی در آینده نزدیک داشته باشیم.»

حماس و جهاد اسلامی که مورد حمایت جمهوری اسلامی هستند در فهرست گروه‌های تروریستی ایالات متحده قرار دارند.

XS
SM
MD
LG