لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۶

نتانیاهو سخنان وزیر کابینه‌اش در مورد «حذف روستای فلسطینی» را نامناسب دانست


بنیامین نتانیاهو - آرشیو
بنیامین نتانیاهو - آرشیو

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه تلاش کرد تا خشم بین‌المللی از سخنان یکی از اعضای راست افراطی کابینه خود را که خواستار «حذف یک روستای فلسطینی» شده بود، کاهش دهد و گفت که آن اظهارات «نامناسب» بود.

اما نتانیاهو همچنین از درخواست‌ها برای محکوم کردن سخنان بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی، خوددداری کرد و قدرت های خارجی را به کم اهمیت جلوه دادن خشونت فلسطینی‌ها - مانند قتل دو برادر اسرائیلی در روستای حواره در ۲۶ فوریه که باعث خشم شهرک نشینان شد - متهم کرد.

اسموتریچ هفته گذشته گفت که در حالی که با اقدامات خودسرانه و غیرقانونی مخالف است، اما معتقد است که روستای «حواره باید [توسط اسرائيل] حذف شود.»

به گزارش رویترز، برادران اسرائيلی که در حواره کشته شدند از یک شهرک یهودی‌نشین در مجاورت آن بودند. فلسطینی‌ها آن شهرک یهودی‌نشین را جامعه‌‌ای ناخواسته در سرزمین‌های اشغالی کرانه باختری می‌دانند. فلسطینی‌ها می‌خواهند کرانه باختری بخشی از یک کشور آینده فلسطینی باشد. اکثر قدرت‌های جهانی آن شهرک‌سازی را غیرقانونی می‌دانند. اسرائیل اما مخالف این نظر است.

وزارت امور خارجه آمریکا اظهارات وزیر دارایی اسرائيل را «غیر مسئولانه،» «نفرت انگیز» و «تعفن بر‌انگیز» خواند و گفت نتانیاهو باید آنها را رد و خود را از آن سخنان دور کند.

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز گفت اسموتریچ «یک بیانیه غیرقابل درک برای تحریک به خشونت» داد.

رسانه‌های اسرائيلی گمانه‌زنی کردند که اسموتریچ، که قرار است هفته آینده به واشنگتن سفر کند، از سوی دولت آمریکا طرد خواهد شد و این امر روابط آمریکا با دولت نتانیاهو را پیچیده خواهد کرد. با این گمانه‌زنی‌ها، اسموتریچ روز شنبه سخنان خود را پس گرفت اما عذرخواهی نکرد.

اسموتریچ به کانال ۱۲ تلویزیون گفت: «در حالی که ناراحت بودم، اشتباه سخن گفتم.»

فلسطینی‌ها از دولت آمریکا خواسته‌اند پذیرای اسموتریچ نباشد. نتانیاهو گفته است که او - و نه شرکای ائتلافی‌اش مانند اسموتریچ - دیپلماسی اسرائیل را رهبری می‌کند.

نتانیاهو روز یکشنبه در توئیتی‌ نوشت: «برای همه ما اهمیت دارد که برای کاهش لفاظی‌ها، کاهش دما، تلاش کنیم» واز اسموتریچ «برای شفاف‌سازی در مورد اینکه انتخاب کلماتش... نامناسب بوده است» تشکر کرد.

نتانیاهو افزود: «هنوز منتظر شنیدن محکومیت از سوی تشکیلات خودگردان فلسطینی بابت قتل برادران یانیو هستم.» او همچنین نوشت: «و اسرائیل منتظر است تا جامعه بین‌المللی اصرار کند که تشکیلات خودگردان آن حمله را محکوم کند.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه در توییتی نوشت: «همانطور که ما تحریک فلسطینیان به خشونت را محکوم می‌کنیم، اظهارات تحریک آمیز وزیر دارایی (اسرائيل) اسموتریچ را نیز محکوم می‌کنیم که به منزله تحریک به خشونت است. ضروری است که فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها برای بازگرداندن آرامش با یکدیگر همکاری کنند.»

وزارت بهداشت فلسطینی‌ها اعلام کرد که از آغاز سال ۲۰۲۳ دست‌کم ۶۲ فلسطینی از جمله افراد مسلح و غیرنظامی کشته شده‌اند. به گفته اسرائیل، سیزده اسرائیلی و یک گردشگر اوکراینی نیز در همان دوره در حملات فلسطینیان جان باختند.

XS
SM
MD
LG