لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۹

تاکید دوباره بنیامین نتانیاهو: اسرائیل نگران رابطه ایران و عربستان نیست


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بار دیگر گفت بابت گرم‌تر شدن روابط میان ایران و عربستان نگران نیست «چراکه ریاض تصور اشتباهی درباره اینکه به چه کسی می‌تواند اعتماد کند، ندارد.»

نتانیاهو در مصاحبه با سی‌ان‌بی‌سی گفت: احیای روابط عربستان سعودی با ایران، ارتباط بسیار کمی با اسرائیل دارد و بیشتر به دلیل کاهش تنش‌ها در منطقه، به ویژه در یمن صورت گرفته است.

نتانیاهو در پاسخ به این سوال که چرا ریاض روابط خود با سوریه را از سر گرفت و میزبان رهبران گروه تروریستی حماس و تشکیلات خودگردان فلسطین است، اظهار داشت: اقدامات ریاض به منظور ارسال پیامی برای رهبران تروریستی پیش از توافق صلح احتمالی با اسرائیل است.

نتانیاهو گفت: «آنها می دانند که اسرائیل برای جهان عرب در دستیابی به امنیت، رفاه و صلح، شریکی ضروری است.»

او همچنین گفت: «۹۵ درصد مشکلات خاورمیانه از جمله تجاوز، تروریسم و بسیاری از کارشکنی‌ها از ایران سرچشمه می‌گیرد.»

نتانیاهو بار دیگر بر اعتقاد خود، مبنی بر اینکه صلح با عربستان سعودی به مناقشه بزرگتر اعراب و اسرائیل پایان می دهد، تاکید کرد. او همچنین اذعان داشت که این امر بلافاصله مناقشه با فلسطینی ها را حل نمی کند.

نتانیاهو با بیان این که ریاض از مزایای مشارکت با اسرائیل آگاه است، گفت: «ما به تنهایی بسیار خوب عمل کرده‌ایم، اما می‌خواهیم با هم خیلی بهتر عمل کنیم.»

روز چهارشنبه ۳۰ فروردین هم بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، به رهبران عربستان سعودی درباره آنچه «مخاطرات» از سرگیری ارتباط با ایران دانسته، هشدار داد. او همزمان از ایالات متحده خواست که نقش فعالتری در خاورمیانه ایفا کند.

توافق تاریخی میان ایران و عربستان سعودی برای از سرگیری روابط دیپلماتیک که با میانجیگری چین به دست آمد، به عقیده برخی منابع، ضربهٔ‌ای به کارزار دیپلماتیک نتانیاهو برای منزوی کردن تهران به شمار می‌آید. پیشتر، رویترز هم گزارش داده بود که وزرای خارجه کشورهای گروه هفت از توافق ایران و عربستان سعودی غافلگیر شدند و در نشست اخیر در ژاپن درباره بازنگری به سیاست در قبال خاورمیانه بحث کردند.

بر اساس اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ایران و به نقل از خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، در حال حاضر روابط بین دو کشور برقرار شده است، تا جایی که ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، از ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان، برای سفر به ایران دعوت کرده است.

دولت جو بایدن خواستار عادی سازی روابط عربستان و اسرائیل است. عربستان سعودی خواستار تشکیل یک دولت فلسطینی است. پیشتر برخی منابع در آمریکا از جمله روزنامه‌های نیویورک‌تایمز و وال‌استریت جورنال گزارش دادند که عربستان انتظار دارد آمریکا در ازای توافق با اسرائیل، به این کشور تضمین امنیتی بدهد و همچنین به پیشرفت برنامه هسته‌ای غیرنظامی آن کمک کند.

بعد از اعلام توافق جمهوری اسلامی و عربستان سعودی، جو بایدن یک ماه پیش درباره تأثیر از سرگیری روابط عربستان سعودی و جمهوری اسلامی بر اسرائیل گفت: «هرچقدر روابط بین اسرائیل و همسایگان عرب آن بهتر باشد، برای همه بهتر است.»

XS
SM
MD
LG