لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۷

خروج نیروهای ارتش اسرائیل از جنین؛ نتانیاهو: در حال تکمیل مأموریت هستیم


نیروهای اسرائیلی، پس از انجام یکی از بزرگترین عملیات نظامی خود در کرانه باختری طی سال‌های اخیر، روز سه‌شنبه ۱۳ تیرماه، عقب‌نشینی از شهر جنین فلسطین را آغاز کردند.

رویترز به نقل از دو شاهد گزارش داد که کاروان‌هایی از خودروهای نظامی اسرائیل در حال ترک جنین دیده شده‌اند که نشان دهنده پایانی بر عملیات اسرائیل در این شهر است.

این عملیات که به گفته ارتش اسرائیل با هدف تخریب زیرساخت‌ها و تسلیحات شبه‌نظامیان در اردوگاه آوارگان جنین انجام گرفت، با یک حمله پهپادی در روز دوشنبه ۱۲ تیرماه آغاز شد و بیش از ۱۰۰۰ سرباز در آن منطقه مستقر شدند.

مقامات فلسطینی از کشته شدن دستکم ۱۲ نفر خبر دادند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، درباره این عملیات گفت: «در حال حاضر ما در حال تکمیل مأموریت هستیم و می‌توانم بگویم که فعالیت گسترده ما در جنین، یک عملیات یکباره نیست.»

این اردوگاه پرجمعیت از پناهندگان که حدود «۱۴هزار نفر» را در خود جای داده است، یکی از کانون‌های خشونت بود که بیش از یک سال کرانه باختری را فراگرفته و موجب نگرانی روز‌افزون بین‌المللی شده است.

تیراندازی و انفجارهای پراکنده در جنین و نزدیک به اردوگاه آوارگان شنیده می‌شد، جایی که جنگ‌جویان گروه‌های شبه‌نظامی از جمله حماس، جهاد اسلامی و فتح آن را برای مقابله با حملات منظم اسرائیل، با طیفی از موانع جاده‌ای و پست‌های دیده‌بانی تقویت کرده‌اند.

به گفته ارتش، نیروهای اسرائیلی چندین انبار مواد منفجره زیرزمینی را کشف کردند، یکی از آنها در یک تونل و در زیر یک مسجد مخفی شده بود. آنها همچنین «۱۰۰۰ اسلحه» را ضبط و «۳۰ مظنون» را دستگیر کردند.

اواخر روز دوشنبه، هلال احمر فلسطین اعلام کرد که ۵۰۰ خانواده، حدود ۳هزار نفر را از این اردوگاه تخلیه کرده است. آژانس‌های سازمان ملل نیز نسبت به گستردگی این عملیات ابراز نگرانی کردند.

طبق اعلام وزارت بهداشت فلسطین در این درگیری حدود ۱۰۰ نفر زخمی شدند که حال ۲۰ تن از آنها وخیم گزارش شده است.

شاخه جهاد اسلامی چهار نفر از کشته‌شدگان را از اعضای خود اعلام کرد. حماس، یکی دیگر از گروه های اسلام‌گرا نیز نفر پنجم را از اعضای خود معرفی کرد.

وضعیت بقیه کشته‌شدگان نامعلوم است، اگرچه مقامات اسرائیلی اظهار داشتند «تا جایی که اطلاع دارند هیچ غیرنظامی کشته نشده ‌است.»

XS
SM
MD
LG