لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۹

اتحادیه اروپا نسبت به چرخه «تشدید خشونت‌» در اسرائیل و مناطق فلسطینی هشدار داد


اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای به عملیات نظامی اسرائیل در جنین که شامل حملات هوایی گسترده بود، واکنش نشان داد و گفت که این عملیات منجر به کشته شدن حداقل ده فلسطینی و زخمی شدن تعداد بیشتری شده است.

این بیانیه همچنین حمله تروریستی تل آویو را به صراحت محکوم و تاکید کرد که هیچ توجیهی برای چنین اعمالی وجود ندارد.

بیانیه اتحادیه اروپا می‌گوید: «این رویدادها آشکارا وضعیت شکننده و فقدان چشم‌اندازی برای راه حل سیاسی را یادآور می‌شود. اتحادیه اروپا بارها نگرانی خود را از افزایش تعداد تلفات ناشی از خشونت ابراز کرده است.»

اتحادیه اروپا در این بیانیه از اسرائیل خواست که بر لزوم حفاظت از غیرنظامیان، به ویژه کودکان، در همه حال تاکید ‌کند و بر این باور است که استفاده از زور باید متناسب باشد و به عنوان آخرین راه حل برای محافظت، مطابق با قوانین بشردوستانه بین‌المللی استفاده شود.

این بیانیه می‌گوید اروپا همواره بر تعهد خود به امنیت اسرائیل و مبارزه با تروریسم در همه اشکال آن تاکید کرده است. همزمان اتحادیه اروپا، خواستار تقویت تشکیلات خودگردان فلسطینی برای به دست آوردن مجدد کنترل امنیتی است.

بر اساس این بیانیه، اتحادیه اروپا از اسرائیل درخواست می‌کند که به تعهدات خود ـ تحت توافقات بین‌المللی احترام بگذارد ـ در حالی که از تشکیلات خودگردان فلسطین را نیز می‌خواهد تا هماهنگی امنیتی را با اسرائیل حفظ کند.

همچنین اتحادیه اروپا از همه طرف‌ها می‌خواهد تا تنش و درگیری را کاهش دهند و «چرخه باطل خشونت» را بشکنند. این بیانیه تاکید می‌کند که امنیت پایدار تنها از طریق یک راه حل سیاسی حاصل می شود که فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها را قادر می‌سازد در صلح، عزت و رفاه زندگی کنند.

در پایان اروپا امیدوار است با «تعامل معنادار و حسن نیت» هر دو طرف، افق سیاسی نوینی برای حل و فصل مسالمت‌آمیز درگیری‌ها گشوده شود و اتحادیه اروپا آماده حمایت از چنین تلاش‌هایی است.

پیش‌تر نتانیاهو با اشاره به این که نیروهای اسرائیل در این عملیات، چند تن از تروریست‌ها را کشته، تعدادی دیگر را دستگیر و مجموعه‌ای از سلاح‌ها و تأسیسات ساخت بمب را پیدا و منهدم کرده اند، گفت: «جنین در ماه‌های اخیر، به بهشتی برای تروریسم تبدیل شده است، ما به آن پایان می‌دهیم.»

XS
SM
MD
LG