لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۲

ارتش اسرائیل: در واکنش به حملات موشکی منطقه‌ای در جنوب لبنان را هدف قرار دادیم


آرشیو
آرشیو

پرتاب دو فروند راکت از جنوب لبنان به سمت اسرائیل روز پنجشنبه پانزدهم تیر با حملات متقابل ارتش اسرائیل مواجه شد.

اسرائیل هفته گذشته یکی از گسترده‌ترین حملات نظامی خود در چند دهه اخیر را در کرانه باختری انجام داد و اردوگاه جنین، پایگاه شبه‌نظامیان فلسطینی، را هدف قرار داد.

سه منبع امنیتی در لبنان به رویترز گفته‌اند که یکی از دو موشک شلیک‌شده به سمت اسرائیل در خاک لبنان فرود آمد و دومی به نزدیکی یک منطقه مرزی مورد مناقشه برخورد کرد.

ارتش اسرائیل ابتدا اعلام کرد نشانه‌ای از وقوع حوادث غیرعادی در مرزش وجود ندارد. ولی بعدا بدون اشاره به خسارات احتمالی گفت که یک پرتابه در آنجا منفجر شده است.

در بیانیه ارتش اسرائیل آمده است: «در واکنش، نیروهای دفاعی اسرائیل در حال حمله به منطقه‌ای در خاک لبنان است که شلیک از آنجا صورت گرفته است.»

ارتش همچنین گفته است که شهروندان اسرائیلی در نزدیکی مرز دستورالعمل خاصی دریافت نکرده‌اند در حالی که اسرائیل معمولا به غیرنظامیان در محدوده حملات دستور می‌دهد تا پناه بگیرند.

خبرگزاری ملی لبنان گزارش داد که حدود ۱۵ گلوله شلیک شده از سوی اسرائیل در خاک لبنان فرود آمده است.

هنوز کسی مسئولیت نخستین شلیک راکتی از لبنان را به عهده نگرفته است. نجیب میقاتی، نخست‌وزیر موقت، لبنان گفت که این موضوع را با فرمانده ارتش این کشور پیگیری خواهد کرد.

منابع لبنانی می‌گویند موشک دوم در نزدیکی روستای مورد مناقشه قجر، در مرز اسرائیل و لبنان، اصابت کرد.

حزب‌الله که کنترل جنوب لبنان را در دست دارد و چندین بار با اسرائیل جنگیده است، در بیانیه‌ای، آن چه را که «اقدامات خطرناک» نیروهای اسرائیلی در بخش شمالی قجر خواند محکوم کرد. حزب الله همچنین اسرائیل را به ایجاد حصاری با سیم خاردار و احداث یک دیوار بتنی در اطراف این روستا متهم کرد.

نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در جنوب لبنان از همه طرف‌ها خواسته است تا «خویشتن‌داری» نشان دهند و از تشدید تنش پرهیز کنند.

اسرائیل فروردین گذشته نیز حماس را به راکت‌پراکنی از جنوب لبنان به شمال اسرائیل متهم کرد؛ موضوعی که با حمله متقابل اسرائیل به مناطقی از لبنان مواجه شد.

XS
SM
MD
LG