لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۲

انتقاد روحانی از نقش عربستان در یمن


انتقاد روحانی از نقش عربستان در یمن
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

حسن روحانی، رئيس جمهوری ايران، از نقش عربستان سعودی در یمن به شدت انتقاد کرد.

روحانی که روز شنبه ۲۹ فروردین در مراسم بزرگداشت روز ارتش سخن می گفت، نقش نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ايران را جلوگیری از جنگ و حفظ ثبات و آرامش در منطقه عنوان کرد و بدون نام بردن مستقیم از عربستان سعودی و به انتقاد از نقش این کشور در یمن پرداخت .

رئیس جمهوری ایران در بخشی از سخنان خود گفت: «شما بذر کینه را در دل مردم منطقه نشاندید و پاسخ آن را دیر یا زود خواهید دید.»

در این میان، حمله های هوايی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی بر مواضع حوثی ها و القاعده در يمن ادامه دارد. ائتلاف، چندين شهر يمن، از جمله صنعا، پايتخت، و تعز و عدن را بمباران کرد. در عین حال، عربستان در حال حاضر در حال تمرکز نيروهای خود در شرق يمن است.

عربستان سعودی و همپیمانانش ايران را حامی گروه شيعۀ حوثی در يمن می دانند. در حاليکه محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی ايران با ارائه يک طرح صلح ۴ ماده ای به بان کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد خواستار توقف جنگ در يمن شده است.

آقای ظريف در اين طرح خواستار آتش بس فوری و پايان بی درنگ حمله های خارجی به يمن شده است. از ديگر پيشنهاد های آقای ظريف برای برون رفت يمن از بحران جاری، ارسال اضطراری کمک های انسانی و پزشکی، از سرگيری روند مذاکرات سياسی و تشکيل يک دولت وحدت ملی است.

وزير امور خارجه ايران، حضور مؤثر جامعه بين المللی در کنار مردم يمن را امری حياتی برای آن کشور دانسته و می گويد تنها راه بازگشت صلح و آرامش به يمن، اجازه فعاليت به همه احزاب کشور بدون دخالت خارجی است.

پیشتر در روز جمعه، رئيس جمهوری آمريکا در يک مکالمۀ تلفنی با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی در زمينه تحولات يمن، بر تعهد ايالات متحده به حفظ امنيت عربستان سعودی تأکيد کرد و دو رهبر ديپلماسی و مذاکره سياسی را تنها راه رسيدن يمن به يک صلح و ثبات پايدار دانستند.

از سوی دیگر، شی جی پينگ، رئيس جمهوری چين، مشتری عمده نفت خاورميانه نیز در تماسی تلفنی با ملک سلمان، گفته است چين آماده همکاری نزديک با تمامی احزاب يمن برای حل هر چه سریعتر بحران اين کشور است.

XS
SM
MD
LG