لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۳

ایران قطعنامه شورای امنیت علیه حوثی ها را محکوم کرد


ایران قطعنامه شورای امنیت علیه حوثی ها را محکوم کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:03 0:00

ایران قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تحریم شورشیان حوثی در یمن را محکوم کرد. این قطعنامه با ۱۴ رای مثبت به تصویب رسید.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران روز چهارشنبه گفت ایران انتظار داشت قطعنامه شورای امنیت به «حملاتی که زیرساخت‌ها و مردم بیگناه یمن را هدف قرار داده» بپردازد.

او همچنین گفت طرح ۴ ماده ای ایران برای پایان دادن به بحران یمن، با توقف حملات آغاز می‌شود، و شامل کمک های انسان دوستانه و گفتگو میان یمنی ها و همچنین تشکیل «دولت وحدت ملی» نیز می شود.

عربستان که رهبری ائتلاف علیه حوثی ها را برعهده دارد، می گوید ایران به حوثی ها کمک می کند.

روسیه صاحب حق وتو که پیشتر خواستار تحریم ارسال اسلحه به تمام طرف های درگیر در بحران یمن شده بود، در این رای گیری شرکت نکرد و در نتیجه این طرح شامل وتوی احتمالی روسیه نشد.

نماینده چین در شورای امنیت نیز گفت هدف اصلی این قطعنامه، تشویق آشتی ملی در یمن است. او گفت: «قطعنامه مصوب شورای امنیت، بار دیگر حمایتش از اتحاد، حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی یمن را اعلام می کند. همچنین، از تمام طرف ها می خواهد هر چه سریعتر در مورد برقراری آتش بس توافق کرده و گفتگو برای برقراری آشتی ملی را آغاز کنند.»

وضعیت جنگی در یمن و بمباران های شبانه جنگنده های عربستان سعودی که از تقریبا ۲۰ روز پیش آغاز شده، به کمبود انواع سوخت، بنزین و گازوئیل و نفت منجر شده، و وحشت مردم از کمبود بیشتر، به ذخیره کردن سوخت منجر شده است.​

XS
SM
MD
LG