لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۹

رأی‌گیری سنا درباره طرح نظارت بر توافق اتمی با ایران به تاخیر افتاد


سناتور باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا (راست)
سناتور باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا (راست)

در حالی که گفتگو‌های هسته‌ای ایالات متحده و ایران در لوزان سوئیس همچنان ادامه دارد، سناتورهای دموکرات و جمهوریخواه آمریکا روز پنجشنبه توافق کردند رای کمیته روابط خارجی سنا در مورد طرح نظارت کنگره بر توافق اتمی بین دولت باراک اوباما با ایران را، تا روز ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین ۱۳۹۴) به تاخیر اندازند. اقدامی که می‌تواند پیروزی برای حزب دموکرات محسوب شود.

اگر چه باب کروکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا، بر تصویب هرچه زودتر این لایحه پافشاری می‌کند، اما سناتورهای دموکرات بر این باور هستند که چنین مصوبه‌ای در حال حاضر، ممکن است اثر منفی بر روند مذاکرات بگذارد.

در همین حال اعضای کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز در نشستی با حضور نمایندگان وزارت خارجه و وزارت خزانه داری روند گفتگوها با ایران را ارزیابی کردند، تا اطمینان حاصل کنند مذاکرات دولت آمریکا با ایران، به دستیابی تهران به سلاح اتمی منجر نمی‌شود.

اد رویس، نماینده جمهوریخواه و رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، در این نشست خواستار موافقت نهایی کنگره با هرگونه توافق ناشی از مذاکرات جاری با ایران شد و گفت «همانطور که جان کری وزیر خارجه چندی پیش شهادت داد، هر توافقی باید با موافقت کنگره باشد. این سخنان خود او بود.»

آقای رویس در ادامه افزود «اما این تعهد با اصرار دولت در هفته‌های اخیر، که کنگره در این مورد نقشی نداشته باشد، مخدوش شده است و این درست نیست. کنگره تحریم‌هایی را وضع کرد که ایران را به پای میز مذاکره آورد، و اگر رئیس جمهوری اقدام به از میان بردن آنها کند، ما پاسخگو خواهیم بود.»

به دنبال این نشست، یکی از مقام‌های ارشد وزارت خزانه داری ایالات متحده اعلام کرد اگر توافق سیاسی با ایران در زمینه محدود کردن برنامه هسته‌ای آن کشور به ثمر نرسد، دولت باراک اوباما در همکاری با کنگره، تحریم‌های اقتصادی علیه تهران را شدت خواهد بخشید.

XS
SM
MD
LG