لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۷

نماینده ویژه سازمان ملل در یمن از سمت خود استعفا کرد


نماینده ویژه سازمان ملل در یمن از سمت خود استعفا کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

در پی استعفای جمال بن عمر، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در یمن، سخنگوی سازمان ملل روز سه شنبه ۱۴ آوریل گفت، بزودی فرستاده ویژه دیگری برای یمن معرفی خواهد شد. ماموریت آقای بن عمر، کمک به انتقال سیاسی آرام در یمن بود.

جمال بن عمر، یک دیپلمات کارکشته مراکشی است که با کناره گیری او، امید دست‌یابی به راه حلی دیپلماتیک در بحران یمن، بیش از پیش کاهش می‌یابد.

ائتلافی از کشورهای عرب، که امارات متحده عربی و مصر دو عضو شاخص آن هستند، از سه هفته پیش، و به رهبری عربستان سعودی، بمباران هوایی مواضع شورشیان حوثی در یمن را آغاز کرده اند.

سفیر عربستان سعودی در آمریکا می‌گوید، نیت واقعی این حمله‌های هوایی، قانع کردن حوثی‌ها به انتخاب راه دیپلماتیک و بازگشت به میز مذاکره است.

عادل عبدالجبیر، سفیر عربستان سعودی در آمریکا درباره این عملیات گفته است: «خیلی، خیلی زیاد موفق بوده، و در واقع فراتر از اهداف اولیه رفته، اما به هدف واقعی دست نیافته است. حملات هوایی توان بخش اعظم زیربناهای نظامی حوثی ها و علی عبدالله صالح را کاهش داده یا نابود کرده است.»

گفته می شود که طرفداران علی عبدالله صالح رئیس جمهوری سابق یمن، و به‌ویژه پسر ارشدش، احمد علی صالح که فرمانده سابق گارد ریاست جمهوری بوده، از شورشیان حوثی حمایت می کنند.

آقای الجبیر همچنین می‌گوید، شورشیان حوثی «موازنه سیاسی» را در یمن برهم زده، و با آشتی ملی مخالفند. او تاکید کرده است که بحران یمن شکل دیگری از جنگ نیابتی با تهران نیست.

ایران همواره گفته است حمایتش از شورشیان حوثی شیعه در یمن جنبه نظامی ندارد.

در حالیکه مقام‌های عربستان سعودی از موفقیت آمیز بودن عملیات بمباران‌ یمن خبر می‌دهند، سازمان دیدبان حقوق بشر ‌می‌گوید، برخی از این حمله‌ها به غیرنظامیان یمنی صدمه زده است.

XS
SM
MD
LG