لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۲

ظریف بار دیگر خواستار توقف حملات به یمن شد


محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه بار دیگر خواستار توقف حملات خارجی به یمن، و تشکیل حکومت جدیدی در این کشور شد.

اما عربستان سعودی که رهبری ائتلافی نظامی برای حمله به شورشیان شیعه حوثی در یمن را برعهده دارد، پیشتر در روز یکشنبه درخواست وزیر امور خارجه ایران را رد کرده بود.

سعود الفیصل، وزیر امورخارجه عربستان روز یکشنبه گفت یمن به ایران تعلق ندارد. او همچنین گفت عربستان با ایران در جنگ نیست.

کاخ موقت ریاست جمهوری یمن در بندر عدن در روز دوشنبه بمباران شد. شورشیان حوثی با انتشار ویدئویی اعلام کرده اند که بمباران های هوایی ریاض، علاوه بر این کاخ، به مخازن سوخت و اماکن عمومی در شهر عدن نیز صدمه زده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز گزارش داده است که در درگیری های خیابانی در عدن، ۴۰ نفر از نیروهای حوثی تسلیم نیروهای محلی در یک مسجد شدند.

سعود الفیصل، وزیر امورخارجه عربستان گفته است افزایش تنش و نا آرامی در یمن، نه به دلیل علمیات نظامی تحت رهبری عربستان، بلکه در به خاطر حمایت های تهران از حوثی ها است.

پاکستان از ایران خواست حوثی ها را برای مذاکره راضی کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00

نواز شریف نخست وزیر پاکستان، از ایران خواست تا از نفوذش بر حوثی های یمن برای متقاعد کردن آنها به در پیش گرفتن مذاکره و گفتگو استفاده کند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد که در سیزدهمین کنفرانس بهبود عدالت جنایی در دوحه در قطر شرکت داشت، در مورد شدت گیری بحران یمن و گسترش آن به کشورهای منطقه هشدار داد.

او گفت: «من با تلاش حوثی ها برای تسلط بر یمن با زور، بشدت مخالفت کرده ام. این غیرقابل قبول است. همزمان، از بابت تصاعد عملیات نظامی که باعث افزایش تلفات غیرنظامیان شده و زیربناهای عمومی را نابود کرده است، نیز نگرانی زیادی دارم. نباید اجازه داد که بحران داخلی یمن بصورت یک تنش فرسایشی در منطقه درآید.»

تهران می گوید از حوثی های یمن حمایت نظامی نمی کند، و خبر دستگیری دو افسر ایرانی مشاور شورشیان حوثی ها در یمن را تکذیب کرده است.

روز یکشنبه، عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن که به عربستان سعودی گریخته است، خالد بحاح نخست وزیر سابق این کشور را به سمت معاون خود تعیین کرد.

گفته می شود این کار با هدف متقاعد کردن شورشیان حوثی به بازگشت به میز مذاکراه انجام شده است.

XS
SM
MD
LG