لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۳

هشدار سنای آمریکا به تحریم ایران همزمان با مذاکرات اتمی لوزان


عکس آرشیوی از سناتور مارک کرک
عکس آرشیوی از سناتور مارک کرک

همزمان با ازسرگیری گفتگوهای هسته‌ای بین ایران و ایالات متحده در شهر لوزان سوئیس، مجلس سنای آمریکا به پیوستی رای داد که بر اساس آن، چنانچه ایران از موارد توافق با گروه ۱+۵ تخطی کند، تحریم‌های جدیدی علیه آن کشور اعمال خواهد شد.

سناتورهای آمریکا پنچشنبه شب، در نشستی طولانی برای بررسی لایجه بودجه سال آینده کشور، با ۱۰۰ رای موافق و بدون رأی مخالف، این پیوست را که توسط سناتور مارک کرک ارائه شد، تصویب کردند.

البته بحث‌ها در سنا فقط به ایران اختصاص نداشت و بیشتر درباره بودجه سال ۲۰۱۶ آمریکا بود. اما در جریان این نشست پیوستی به بودجه به رای گذاشته شد، مبنی بر این که اگر توافقی بین ایران و شش قدرت جهان صورت گیرد و ایران در هر شرایطی، یکی از موارد توافق را زیرپا بگذارد، کنگره آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه تهران اعمال خواهد کرد.

سناتور کرک در پیامی در حساب توئیتر نوشت «سنای آمریکا با صدایی رسا و یکپارچه علیه حکومت ایران سخن می‌گوید.»

البته این پیوست به بودجه، الزام آور نیست، اما مبلغی را در بودجه آمریکا در نظر می‌گیرد که در صورتی که بخواهند تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کند، از آن مبلغ خرج کنند.

سناتور مارک کرک از جمله نماندگان کنگره آمریکا است که به گفتگوهای جاری بر سر برنامه اتمی تهران با دیده تردید نگاه می کند و پیش از این طرحی را همراه با سناتور رابرت منندز تهیه کرده است، که در صورت شکست مذاکرات جاری، تحریم‌ها علیه تهران تشدید شوند.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در مقابل هشدار داده است که هر طرح تحریمی جدید علیه ایران در جریان مذاکرات اتمی جاری را وتو خواهد کرد و در پی آن، بررسی این طرح به مدت دو ماه به تاخیر افتاد.

XS
SM
MD
LG