لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۸

سناتور کورکر: مذاکره کنندگان لوزان برای رسیدن به توافق «عجله» نکنند


سناتور جمهوریخواه باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا
سناتور جمهوریخواه باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا از دولت باراک اوباما و مذاکره کننده‌های گروه ۱+۵ خواست تا برای رسیدن به توافق با ایران عجله نکنند.

به گفته سناتور باب کورکر، وی از این نگران است که طرف‌های مذاکره کننده با ایران برای این که تا پیش از موعد مقرر به توافق برسند، از برخی مسائل «چشم پوشی» کنند.

این سناتور جمهوریخواه پیشتر اعلام کرده بود که کمیته روابط خارجی سنا، روز چهاردهم آوریل (۲۵ فروردین ماه) طرحی را به رای خواهد گذاشت که کنگره را موظف می‌کند در صورت رسیدن به هر گونه توافقی با ایران بر سر برنامه هسته‌ای آن کشور، آن را مورد ارزیابی قرار دهد.

پیشتر سخنگوی کاخ سفید، روز یکشنبه در یک برنامه خبری تلویزیونی گفته بود تاکید رئیس جمهوری ایالات متحده کماکان بر پیشبرد دیپلماسی است؛ چرا که از این طریق می‌توان ایران را وادار کرد بطور داوطلبانه، تمامی راه‌هایی که می‌تواند منجر به تولید سلاح اتمی شود، را ببندد.

کمتر از دو روز مانده به مهلت تعیین شده پایان ماه مارس (۱۱ فروردین)، نمایندگان ایالات متحده در قالب گروه ۵+۱، در شهر لوزان سوئیس همچنان در حال گفتگو با هیات ایرانی، به منظور دستیابی به یک تفاهم سیسی بر سر اجزای اصلی توافق جامع هستند.

جان بينر رئيس جمهوریخواه مجلس نمايندگان آمريکا در گفتگو با شبکه خبری سی.‌ان.‌ان، گفته است در صورت به نتيجه نرسيدن گفتگوهای جاری با ايران، کنگره «به سرعت» تحريم‌های جديدی عليه تهران تصويب خواهد کرد.

کاخ سفید پیشتر تهدید کرده بود که تصویب هر طرح تحریمی، تا زمانی که مذاکرات هسته‌ای ادامه دارد، را وتو خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG