لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۸

دور جدید تلاش‌ جمهوریخوهان برای تصویب طرح نظارت بر توافق اتمی با ایران


سناتور جمهوریخواه باب کورکر، رئيس کمیته روابط خارجی سنا
سناتور جمهوریخواه باب کورکر، رئيس کمیته روابط خارجی سنا

وبسايت نشریه «پوليتيکو» در گزارشی نوشت کميته روابط خارجی سنا در نظر دارد از هفته آينده بر روی پيش نويس لايحه‌ای کار کند که اجازه رد يا تایید هرگونه توافقنامه اتمی بين باراک اوباما رئيس جمهوری آمریکا با دولت ايران را به کنگره می‌دهد. به نوشته پوليتيکو اين لايحه از حمايت هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در کنگره برخوردار است.

رئيس کميته روابط خارجی سنا، سناتور جمهوریخواه باب کورکر، روز دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ گفت اميدوار است بزودی، و در صورت امکان، از پنجم فروردين ماه کار بر روی لايحه را آغاز کند و تصويب آن را يک روز پيش از مهلتی که کاخ سفيد برای امضای توافقنامه با ايران قرار داده است، به انجام برساند.

به عقیده نویسنده پولیتیکو، این اقدام کميته روابط خارجی سنا، اگر طبق نظر رئيس آن به پيش رود، پاسخ محکمی عليه باراک اوباما تلقی خواهد شد. دنيس مک‌دونا رئيس دفتر رئيس جمهوری در نامه‌ای که هفته گذشته منتشر شد، به سناتور کورکر گوشزد کرد که حرکت در جهت تصويب چنین لايحه‌ای «بطور بالقوه می‌تواند جلوی موفقیت توافق هسته‌ای را بگيرد.»

هنگامی که خبرنگاران از سناتور کورکر پرسيدند آيا هنوز در نظر دارد لايحه را بدست گيرد، گفت «بله، اميد من همین است.»

اعضای جمهوریخواه مجلس سنا، با همراهی برخی از دموکرات‌ها، هشدار داده‌اند که خواستار نظارت قوه مقننه بر هر گونه توافق اتمی با ايران هستند.

کاخ سفيد در مقابل استدلال می‌کند که سنا حق نظارت بر معاهدات را دارد، نه يک توافقنامه اتمی. اين اختلاف نظر موجب بالا گرفتن تنش بین دولت باراک اوباما رئیس جمهوری دموکرات آمریکا و اکثريت جمهوریخواه در کنگره شده است.

در لايحه مزبور، تحريم‌های تازه‌ای بر ايران پيش بينی شده است و به کنگره دو ماه فرصت می‌دهد تا يک توافقنامه اتمی با ايران را بازبينی کرده و در مورد تایید يا رد آن تصميم بگيرد.

XS
SM
MD
LG