لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۷

انتقاد علنی نخست وزیر عراق از کمپین عربستان علیه حوثی ها


حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در دیدار خود از واشنگتن، از حمله ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به یمن به طور علنی انتقاد کرد.

آقای عبادی روز چهارشنبه گفت درگیری ها در یمن ممکن است منطقه را غرق در جنگ کند.

شیعیان حوثی، که ایران از آنها حمایت می کند، با نیروهای عبد ربه منصور هادی، که عربستان سعودی می گوید رئیس جمهوری مشروع یمن است، درگیر هستند.

حوثی ها صنعا، پایتخت یمن را در کنترل خود دارند و گفته می شود با علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق یمن متحد شده اند. آقای هادی پس از پیشروی حوثی ها، از عدن به عربستان گریخت.

شماری از کشورهای عربی، در ائتلافی تحت رهبری عربستان، حدود سه هفته است که به مواضع حوثی ها حمله می کنند.

نخست وزیر عراق پس از دیدار با رهبران آمریکا گفت آنها نیز نگرانی های او را دارند و «می خواهند هر چه زودتر این درگیری متوقف شود.»

آقای عبادی روز سه شنبه با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دیدار کرد. او گفت متقاعد کردن عربستان برای متوقف کردن حملاتش به یمن، دشوار است.

به گزارش رویترز، نخست وزیر عراق در پاسخ به پرسشی در مورد تلاش های ایران برای برقراری صلح در یمن گفت: « تا آنجایی که من از دولت (اوباما) مطلع شده ام، سعودی ها در این مورد کمکی نمی کنند. آنها اکنون آتش بس نمی خواهند.»

زمانی که از نخست وزیر عراق پرسیده شد آیا اوباما نیز به طور کلی در نگرانی های او شریک است، آقای عبادی پاسخ داد که دولت در این نگرانی ها شریک است.

اما کاخ سفید گفته آقای عبادی را تکذیب کرد که آقای اوباما در مذاکراتش با نخست وزیر عراق، عربستان را سرزنش کرده است و اعلام کرد آمریکا از کمپین علیه حوثی ها حمایت می کند.

عادل بن احمد الجبير، سفیر عربستان سعودی در آمریکا نیز گفت تاکنون انتقادی از عملیات علیه حوثی ها از دولت آمریکا نشنیده است.

او گفت نمی داند که نخست وزیر عراق چگونه به آن ارزیابی رسیده است.

سفیر عربستان در کنفرانسی خبری گفت: «من فکر می کنم که عراقی ها باید واقعا روی مشکلات داخل کشور خودشان تمرکز کنند.»

در حالی که مقام های عربستان سعودی از موفقیت در بمباران های یمن خبر می دهند، دیدبان حقوق بشر می گوید برخی از این حملات صدمات به غیرنظامیان یمنی زده است.

XS
SM
MD
LG