لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۰

لغو نشست سران سه قوه ایران؛ «جلسه فوق العاده» دولت روحانی


در سالهای اخیر نشست سران سه قوه، برای نشان دادن اتحاد روسای دولت، قوه قضائیه و مجلس با پوشش رسانه های دولتی همراه بوده است.
در سالهای اخیر نشست سران سه قوه، برای نشان دادن اتحاد روسای دولت، قوه قضائیه و مجلس با پوشش رسانه های دولتی همراه بوده است.

همزمان با گسترش اعتراضات در شهرهای ایران، منابع نزدیک به دولت خبر داده اند که نشست مشترک سران قوا لغو شد. این نشست، بین حسن روحانی، علی و صادق لاریجانی به عنوان روسای دولت، مجلس و قوه قضاییه برگزار می شود.

خبرگزاری دولتی ایران اعلام نکرده چرا این نشست به تعویق افتاده است و آیا ربطی به تجمع های اخیر دارد یا خیر. تنها گفته شده این نشست تعویق افتاد اما زمان جدیدی اعلام نشده است.

به نظر می رسد دولت روحانی همزمان جلسه فوق العاده ای برگزار کرده است.

فخرالسادات محتشمی پور همسر مصطفی تاجزاده چهره اصلاح طلب، در اینستاگرام خود نوشت: امروز در نشست مجمع عمومی انجمن اسلامی جامعه پزشکی، آقای جهانگیری گفت باید زودتر بروم به جلسه ای که آقای روحانی گذاشته اند برسم.

این فعال سیاسی گفته «این که روز تعطیل رییس جمهور جلسه می گذارد معنادار است. یعنی خواب نیستند.» سایت خبرگزاری دولت خبری درباره جلسه فوق العاده ننوشته است اما دولت روز جمعه جلسه ای از قبل نداشت.

در روز جمعه بیش از ده شهر بزرگ شاهد تجمع مردم معترض در ایران بودند.

این شعارها در فیلم ها شنیده می شود: «عزا عزاست امروز، حقوق ملت ما زیر عباست امروز»، «خامنه ای حیا کن، مملکت را رها کن»، «رسانه‌ها کر شدند، از دزدها بدتر شدند»، «عدالت، عدالت، حق مسلم ماست»، «ایرانی می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد»، «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» و «ملت گدایی می‌کند آقا خدایی می‌کند»، «رضا شاه، رضا شاه، روحت شاد»، «سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن» و «نترسید نترسید، ما همه با هم هستیم».

نگران و هشدار مقام ها

همزمان با گسترش تجمع های اعتراضی در شهرهای مختلف ایران، مقام های امنیتی و انتظامی و همین طور ائمه جمعه با ابراز نگرانی، هشدار به برخورد با این تجمع ها داده اند.

روز جمعه ۸ دی، امام جمعه تهران در نماز این شهر، خواستار جلوگیری از تجمع ها شد و گفت برای جلوگیری از اعتراض ها اینترنت را ببندید.

همزمان سپاه پاسداران ایران در آستانه سالگرد تجمع طرفداران حکومت در ۹ دی سال ۱۳۸۸، در بیانیه ای مدعی شد عده‌ای در آرزوی فتنه‌ جدیدی هستند. اشاره این نهاد نظامی که نقش اصلی در سرکوب معترضان در سال ۸۸ داشت، به معترضان آن انتخابات است و می گوید آنها قصد «فتنه جدیدی» دارند.

به نظر می رسد اعتراضات مردم، موجب سردرگمی یا دست کم گروکشی ارکان قدرت در ایران شده است. اگرچه سپاه این تجمع ها را فتنه معترضان نامیده، اما دولت روحانی آن را توطئه مخالفان خود از طیف اصولگراه می داند.

اسحاق جهانگیری معاون حسن روحانی در موضع گیری خود به طور تلویحی مخالفان دولت را به دست داشتن در سازماندهی این تظاهرات متهم کرد و گفت کسانی که بانی برخی اقدامات علیه دولت شده‌اند بدانند که دود اقدامات آنها به چشم خودشان می‌رود. وقتی حرکت سیاسی در خیابان شروع می‌شود، دیگران بر آن سوار می‌شوند و کسانی که آن حرکت را شروع کردند، پایان دهنده آن نیستند.

در پنجشنبه شب حدود ۵۰ نفر بعد از تجمع بازداشت شدند. مقام های دولت روحانی در تهران، پیش از هرگونه راهپیمایی هشدارهایی داده اند.

یک مقام امنیتی استانداری تهران هشدار داده است که در صورت برگزاری تجمعی در تهران، نیروی انتظامی با آن برخورد می‌کند. معاون امنیتی انتظامی استانداری تهران هشدار داده که هرگونه تجمعی با «برخورد قاطع» روبرو خواهد شد.

تازه ترین عکس ها و گزارش های خبری را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید:

معاون امنیتی استانداری تهران همچنین گفته حدود پنجاه نفر در یکی از میادین تهران که قصد داشتند تجمع کنند، بازداشت شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG