لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۱

یک‌روز بعد از تظاهرات در مشهد، قوه قضائیه از بازداشت ۵۲ نفر خبر داد


Javier Anto, 90, and his wife Carmen Panzano, 92, blow kisses to one another through the window at a nursing home in Barcelona, Spain.
Javier Anto, 90, and his wife Carmen Panzano, 92, blow kisses to one another through the window at a nursing home in Barcelona, Spain.

یک روز بعد از تجمع مردم در شهر مشهد، مقام های قضایی این شهر از بازداشت بیش از ۵۰ نفر خبر دادند.

سرپرست دادسرای انقلاب مشهد اعلام کرد ۵۲ نفر بازداشت شدند. اتهام این بازداشت شدگان اعلام نشده اما پیشتر مقام های امنیتی و پلیس در استان خراسان اعلام کردند عده‌ای از تجمع کنندگان را به اتهام «تعرض به اموال عمومی و تخریب آنها» بازداشت کردند. نیروی انتظامی گفته آنها «قصد» این کار را داشتند. این درحالی است که فیلم های منتشر شده نشان می دهد، تجمع مردم آرام بوده اما این پلیس بود که به مردم حمله کرد.

فیلم های ارسالی بینندگان صدای آمریکا نشان می دهد دست کم در سه شهر استان خراسان شامل مشهد، نیشابور و کاشمر و همچنین شهر شاهرود روز پنجشنبه ۷ دی تجمع های مردم برای اعتراض به گرانی برگزار شد. این معترضان با شعارهایی علیه دولت، از وضعیت گرانی انتقاد کرده اند.

گروهی از مردم با تجمع مقابل شهرداری مشهد به گرانی اعتراض کردند. آنها شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور»،‌ «مرگ بر روحانی»، «اسلام رو پله کردید، ‌مردم رو ذله کردید»،‌ «نه غزه، نه لبنان،‌ جانم فدای ایران» سر دادند.

تازه ترین خبرها از توئیتر صدای آمریکا

در یکی دیگر از فیلم های منتشر شده از تجمع مردم مشهد و اعتراض شان به گرانی، آنها فریاد می زنند «سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن». اعتراض آنها به سیاست حضور ایران در سوریه است.

عکس ها و گزارش های خبری از فیسبوک صدای آمریکا

فرماندار مشهد پیشتر گفته بود، این تجمع غیرقانونی بود با این وجود نیروی انتظامی با تجمع‌کنندگان بسیار با مدارا برخورد کرد. این در حالی است که براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی، تجمع به شرط اینکه علیه اسلام و با سلاح نباشد، آزاد است اما در دهه‌های گذشته جمهوری اسلامی برگزاری هر تجمعی را منوط به کسب مجور کرده است و غیر آن را تجمع غیرقانونی می‌نامد.

در برخی فیلم های ارسالی از مشهد، نشان داده می شود که پلیس و گشت ضدشورش به مردم معترض حمله می کتد و به سوی شان گاز اشک‌آور شلیک می شود و آنها فریاد «مرگ بر دیکتاتور» سر می دهند.

تازه ترین عکسها و گزارشهای خبری در اینستاگرام صدای آمریکا

در فیلم های دیگری که به صدای آمریکا ارسال شده، شعارهای مشابهی علیه دولت و گرانی در شهرهای بیرجند و کاشمر داده شده است. در بیرجند همچنین معترضان شعار دادند «ایران که شاه نداره، حساب کتاب نداره».

این چندمین تجمع مردم معترض به گرانی در هفته های اخیر است.

ده روز پیش نیز گروهی از مردم مالباخته که سرمایه شان را به موسسات اعتباری سپردند و اکنون آنها پول مردم را پس نمی دهند، در تهران شعارهای تندی علیه دولت و قوه قضاییه دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG