لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۷

پلیس به معترضان مشهدی حمله کرد؛ آنها به اتهام «قصد تخریب اموال» بازداشت شدند


عکس ارسالی یکی از کاربران به صدای آمریکا از تجمع روز پنجشنبه در مشهد.
عکس ارسالی یکی از کاربران به صدای آمریکا از تجمع روز پنجشنبه در مشهد.

ساعتی بعد از تجمع مردم در مشهد و اعتراض آنها به گرانی، مقام های امنیتی و پلیس در استان خراسان، می گویند عده ای از تجمع کنندگان را به اتهام «تعرض به اموال عمومی و تخریب آنها» بازداشت کرده اند. نیروی انتظامی گفته آنها «قصد» این کار را داشتند. این درحالی است که فیلم های منتشر شده نشان می دهد، تجمع مردم آرام بوده اما این پلیس بود که به مردم حمله کرد.

فیلم های ارسالی بینندگان صدای آمریکا نشان می دهد دست کم در سه شهر استان خراسان، روز پنجشنبه تجمع های مردم برای اعتراض به گرانی برگزار شده است. این معترضان با شعارهایی علیه دولت، از وضعیت گرانی انتقاد کرده اند.

فیلم هایی از زخمی شدن مردم نیز به صدای آمریکا ارسال شده است:

فرماندار مشهد روز پنجشنبه گفت این تجمع غیرقانونی بود و بعد از اینکه عده ای شعار دادند، بازداشت شدند.

روز پنجشنبه ۷ دی، گروهی از مردم با تجمع مقابل شهرداری مشهد به گرانی اعتراض کردند. آنها شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور»،‌ «مرگ بر روحانی»، «اسلام رو پله کردید، ‌مردم رو ذله کردید»،‌ «نه غزه، نه لبنان،‌ جانم فدای ایران» سر دادند.

تازه ترین خبرها از توئیتر صدای آمریکا

در یکی دیگر از فیلم های منتشر شده از تجمع مردم مشهد و اعتراض شان به گرانی، آنها فریاد می زنند «سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن». اعتراض آنها به سیاست حضور ایران در سوریه است.

عکس ها و گزارش های خبری از فیسبوک صدای آمریکا

در برخی فیلم های ارسالی از مشهد، نشان داده می شود که پلیس و گشت ضدشورش به مردم معترض حمله می کتد و به سوی شان گاز اشک‌آور شلیک می شود و آنها فریاد «مرگ بر دیکتاتور» سر می دهند.

تازه ترین عکسها و گزارشهای خبری در اینستاگرام صدای آمریکا

در فیلم های دیگری که به صدای آمریکا ارسال شده، شعارهای مشابهی علیه دولت و گرانی در شهرهای بیرجند و کاشمر داده شده است. در بیرجند همچنین معترضان شعار دادند «ایران که شاه نداره، حساب کتاب نداره».

این چندمین تجمع مردم معترض به گرانی در هفته های اخیر است.

ده روز پیش نیز گروهی از مردم مالباخته که سرمایه شان را به موسسات اعتباری سپردند و اکنون آنها پول مردم را پس نمی دهند، در تهران شعارهای تندی علیه دولت و قوه قضاییه دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG