لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۱

نگرانی مقام‌های حکومت ایران بعد از گسترش تجمع های اعتراضی: تهدید به برخورد و قطع اینترنت


روز جمعه تجمع اعتراضی در کرمانشاه و ده شهر دیگر ایران برگزار شد.
روز جمعه تجمع اعتراضی در کرمانشاه و ده شهر دیگر ایران برگزار شد.

همزمان با گسترش تجمع های اعتراضی در شهرهای مختلف ایران، مقام های امنیتی و انتظامی و همین طور ائمه جمعه با ابراز نگرانی، هشدار به برخورد با این تجمع ها داده اند.

روز پنجشنبه و جمعه، دهها تجمع اعتراضی در شهرهای بزرگ ایران از جمله مشهد، کرمانشاه، رشت، همدان و قم برگزار شد که در معترضان شعارهای تندی علیه نظام جمهوری اسلامی سر دادند.

روز جمعه ۸ دی، امام جمعه تهران در نماز این شهر، خواستار جلوگیری از تجمع ها شد و گفت برای جلوگیری از اعتراض ها اینترنت را ببندید.

همزمان سپاه پاسداران ایران در آستانه سالگرد تجمع طرفداران حکومت در ۹ دی سال ۱۳۸۸، در بیانیه ای مدعی شد عده‌ای در آرزوی فتنه‌ جدیدی هستند. اشاره این نهاد نظامی که نقش اصلی در سرکوب معترضان در سال ۸۸ داشت، به معترضان آن انتخابات است و می گوید آنها قصد «فتنه جدیدی» دارند.

به نظر می رسد اعتراضات مردم، موجب سردرگمی یا دست کم گروکشی ارکان قدرت در ایران شده است. اگرچه سپاه این تجمع ها را فتنه معترضان نامیده، اما دولت روحانی آن را توطئه مخالفان خود از طیف اصولگراه می داند.

اسحاق جهانگیری معاون حسن روحانی در موضع گیری خود به طور تلویحی مخالفان دولت را به دست داشتن در سازماندهی این تظاهرات متهم کرد و گفت کسانی که بانی برخی اقدامات علیه دولت شده‌اند بدانند که دود اقدامات آنها به چشم خودشان می‌رود. وقتی حرکت سیاسی در خیابان شروع می‌شود، دیگران بر آن سوار می‌شوند و کسانی که آن حرکت را شروع کردند، پایان دهنده آن نیستند.

در پنجشنبه شب حدود ۵۰ نفر بعد از تجمع بازداشت شدند. مقام های دولت روحانی در تهران، پیش از هرگونه راهپیمایی هشدارهایی داده اند.

یک مقام امنیتی استانداری تهران هشدار داده است که در صورت برگزاری تجمعی در تهران، نیروی انتظامی با آن برخورد می‌کند. معاون امنیتی انتظامی استانداری تهران هشدار داده که هرگونه تجمعی با «برخورد قاطع» روبرو خواهد شد.

تازه ترین عکس ها و گزارش های خبری را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید:

معاون امنیتی استانداری تهران همچنین گفته حدود پنجاه نفر در یکی از میادین تهران که قصد داشتند تجمع کنند، بازداشت شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG