لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۳

طرح مجلس برای تعیین اختیارات شورای نگهبان در انتخابات رد شد


شورای نگهبان طرح استفساریه مجلس شورای اسلامی برای تعیین اختیارات این شورا در انتخابات را رد کرد.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان روز شنبه ۲۰ شهریور به خبرنگاران گفت که طرح استفساریه قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در صدد کاهش اختیارات شورای نگهبان بود و مغایر با اصل ۹۹ قانون اساسی تشخیص داده شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی اواخر مردادماه امسال با پاسخ دادن به پرسش های طرح استفساریه موادی از قانون انتخابات مجلس، تصویب کردند که شورای نگهبان نمی تواند پس از تعیین صلاحیت نامزدها و تایید سلامت برگزاری انتخابات، یکی از نامزدها را رد صلاحیت کرده یا آرای یک نفر را باطل کند.

این استفساریه مجلس پس از آن مطرح شد که آرای مینو خالقی، منتخب مردم اصفهان در انتخابات مجلس در اسفند ماه گذشته، پس از شمارش و مشخص شدن نامزدهای منتخب، توسط شورای نگهبان باطل اعلام شد.

شورای نگهبان دلیل ابطال آرای خانم خالقی را اعلام نکرد اما گفته شد که دستیابی این شورا به برخی از عکس‌های خصوصی خانم خالقی موجب رد صلاحیت او شده است.

ابطال آرای مینو خالقی اعتراضات بسیاری را برانگیخت. مقام‌های دولت اعلام کردند که از نظر آنها خانم خالقی به مجلس راه یافته است اما سرانجام وزارت کشور از صدور اعتبارنامه او به دلیل اینکه شورای نگهبان آن را امضا نمی کرد، خودداری کرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG