لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۵

مجلس دهم رکورددار حضور نمایندگان زن شد


تاکنون در همه ادوار مجلس تعداد نمایندگان زن با نقش‌آفرینی موثر زنان ایرانی متناسب نبوده است.
تاکنون در همه ادوار مجلس تعداد نمایندگان زن با نقش‌آفرینی موثر زنان ایرانی متناسب نبوده است.

با تایید حضور قطعی سه زن در جمع راه‌یافتگان به مجلس دهم (تا ساعت ۵ صبح روز شنبه ۱۱ اردیبهشت)، تعداد زنان راه یافته به عدد ۱۷ رسید که به این ترتیب رکورد حضور نمایندگان زن در ادوار مجلس شورای اسلامی شکسته شد.

سهم نمایندگان زن از دوره اول تا نهم مجلس شورای اسلامی، ۷۸ کرسی بوده که به ۵۰ زن رسیده است.

مجلس پنجم با حضور ۱۴ نماینده زن رکورددار بود و مجلس ششم نیز ۱۳ نماینده زن داشت. تعداد نمایندگان زن در مجلس نهم به ۹ نفر کاهش پیدا کرده بود.

در دور اول انتخابات مجلس دهم ۱۴ زن موفق به کسب رای لازم برای حضور در مجلس شدند که وضعیت مینو خالقی، منتخب اصفهان به دلیل اعلام ابطال آرا از سوی شورای نگهبان مبهم است. اما زهرا سعیدی از مبارکه، ناهید تاج‌الدینی از اصفهان، سکینه الماسی از کنگان، پروانه سلحشوری و پروانه مافی و سهیلا جلودارزاده و سیده فاطمه حسینی و طیبه سیاوشی و فاطمه ذوالقدر و فاطمه سعیدی و فریده اولادقبا از تهران، هاجر چنارانی از نیشابور و حمیده زرآبادی از قزوین حضور خود را در‌‌ همان مرحله اول قطعی کردند.

در دور دوم و تا ساعات اولیه صبح روز شنبه، وزارت کشور معصومه آقاپور علیشاهی را در شبستر، خدیجه ربیعی فرادنبه را در بروجن و سمیه محمودی را در شهرضا پیروز انتخابات اعلام کرده و تا همین جا رکورد حضور زنان شکسته شده است.

XS
SM
MD
LG