لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۲

مخالفت لاریجانی با ابطال آرای مینو خالقی؛ مطهری: وزیر کشور باید استیضاح شود


آقای لاریجانی گفته که موضوع مینو خالقی را با رهبری نیز مطرح کرده است.
آقای لاریجانی گفته که موضوع مینو خالقی را با رهبری نیز مطرح کرده است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران ضمن ابراز مخالفت خود با ابطال آرای مینو خالقی توسط شورای نگهبان گفت که این موضوع را با رهبر جمهوری اسلامی نیز مطرح کرده است. همزمان علی مطهری، نماینده تهران نیز ضمن تاکید بر حضور خانم خالقی در مجلس گفت که وزیر کشور دولت روحانی به دلیل "عقب‌نشینی" مستحق استیضاح است.

علی لاریجانی، رئیس نهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه ۵ خرداد و در آخرین نشست خبری خود در این سمت،خواستار پایبندی به "انتظامات قانونی کشور" شد و تاکید کرد که "چون قانون با صراحت برای اظهارنظر شورای نگهبان وقت گذاشته این مساله نمی‌تواند به بعد از انتخابات تسری پیدا کند".

به گفته لاریجانی، "تفسیر" شورای نگهبان متفاوت است و معتقد است که نظارت استصوابی بعد از انتخابات هم می‌تواند وجود داشته باشد.

او همچنین عنوان کرد که این موضوع را با رهبر جمهوری اسلامی نیز مطرح کرده و هیئت عالی حل اختلاف نیز به مساله ورود کرده اما "گویا نظرشان به نظر شورای نگهبان نزدیک‌تر بود".

علی مطهری، نماینده مجلس تهران نیز که تاکنون چندین بار درباره مینو خالقی اظهارنظر کرده و خواستار ارسال اعتبارنامه او به مجلس شده، تاکید کرد که اگر وزیر کشور اعتبارنامه مینو خالقی را به مجلس ارسال نکند "باید اعتبارنامه سایر منتخبان هم تصویب نشود".

آقای مطهری وزیر کشور را به دلیل دو مورد "عقب‌نشینی" مستحق استیضاح دانست و گفت: "ایشان اولا زیر بار ظلمی که به منتخب سوم اصفهان روا داشته شده رفته و ثانیا اگر به فرض حذف ایشان را درست بدانیم باید نفر ششم اصفهان که بیش از ۲۵ درصد آرا را داشته جایگزین می‌شد."

او تلویحا عبدالرضا رحمانی فضلی را ترسو نامید و گفت: "در مجلس سوم این قضیه سابقه داشته و وزیر کشور وقت چون مرد شجاعی بود اعتبارنامه آن منتخب را امضا و به مجلس ارسال کرد و اجازه نداد رای مردم باطل شود."

علی مطهری با تاکید بر این که باید از "رویه‌های استبدادی" جلوگیری کرد، ارجاع موضوع مینو خالقی را به هیات عالی حل اختلاف را "فرار از مسأله" توصیف کرد و آن را مشابه رویه محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق برای "مشمول مرور زمان" شدن و اجرا نکردن قانون دانست.

مینو خالقی، نامزد فهرست اصلاح طلبان در دور نخست انتخابات مجلس دهم به عنوان نفر سوم از پنج منتخب اصفهان به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کرد اما شورای نگهبان آرای او را باطل کرد. گفته می‌شود که انتشار تصاویری از خانم خالقی بدون حجاب اسلامی باعث ابطال آرای او شده است.

XS
SM
MD
LG