لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۱

عضو فراکسیون امید: رهبر حکم داد، پرونده مینو خالقی بسته شد


 مینو خالقی، منتخب اصفهان در مجلس دهم در دیدار با حسن روحانی. دولت پیشتر از انتخاب او حمایت کرده بود.
مینو خالقی، منتخب اصفهان در مجلس دهم در دیدار با حسن روحانی. دولت پیشتر از انتخاب او حمایت کرده بود.

یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از تایید نظر شورای نگهبان درباره پرونده مینو خالقی توسط رهبر جمهوری اسلامی و ابلاغ آن به رئیس مجلس خبر داد.

به نوشته خبرگزاری ایلنا، محمد جواد فتحی، گفت که در ادامه پیگیری‌ها برای بررسی اعتبارنامه، علی لاریجانی رئیس مجلس به او گفته است که هیات حل اختلاف نظر شورای نگهبان را مبنی بر ابطال آرای مینو خالقی تایید کرده است. آقای لاریجانی همچنین گفته است که در پی اعلام نظر شورای حل اختلاف، رهبر جمهوری اسلامی هم نظر هیات حل اختلاف را به مجلس ابلاغ کرده است.

این عضو فراکسیون امید گفت که بدین ترتیب مجلس دیگر امکان بررسی اعتبارنامه مینو خالقی را نیافت.

پیشتر برخی از رسانه های اصولگرایان از تایید نظر شورای نگهبان درباره این پرونده در هیات حل اختلاف خبر داده بودند. علی لاریجانی نیز گفته بود که با وجود اینکه او نیز مخالف ابطال آرای مینو خالقی است اما نظر هیات حل اختلاف به نظر شورای نگهبان نزدیکتر است.

مینو خالقی نامزد فهرست اصلاح طلبان و منتخب اصفهان در انتخابات مجلس دهم است که آرای او پس از اعلام نتایج و تایید سلامت انتخابات از سوی شورای نگهبان باطل شد.

شورای نگهبان دلیل ابطال آرای خانم خالقی را اعلام نکرد اما گفته شده که انتشار عکس‌هایی که او را در حال دست دادن با مردی نشان می دهد، باعث ابطال آرای او توسط شورای نگهبان شده است.

این اقدام شورای نگهبان بسیار جنجال برانگیز شد و مقام‌های دولت از جمله رئیس جمهوری ایران اعلام کردند که از نظر دولت خانم خالقی منتخب اصفهان است و اعتبارنامه او باید در مجلس بررسی شود.

اختلاف نظر حقوقی شورای نگهبان و دولت بر سر پرونده خانم خالقی موجب شد تا رهبر جمهوری اسلامی پرونده این اختلاف را به شورای حل اختلاف قوا ارجاع دهد.

حال به نظر می رسد با این نقل قول از رئیس مجلس دهم، امکان ورود خانم خالقی به مجلس منتفی شده باشد. با این حال هنوز وزارت کشور واکنشی به خبر اعلام شده از توسط محمد جواد فتحی نشان نداده است.

ضمن اینکه این نماینده مجلس در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا بسته شدن کامل پرونده مینو خالقی را رد کرده و گفته است که هنوز راههای نظیر استفساریه وزارت کشور از مجلس و شکایت خانم خالقی به کمیسیون اصل ۹۰ و دیوان عدالت اداری وجود دارد.

XS
SM
MD
LG