لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۰

مطهری به جنتی: اگر مجلس اهل معامله باشد از ضعف شورای نگهبان است


مینو خالقی در ضیافت شام حسن روحانی برای نمایندگان مجلس - آرشیو
مینو خالقی در ضیافت شام حسن روحانی برای نمایندگان مجلس - آرشیو

علی مطهری با انتشار نامه‌ای خطاب به احمد جنتی، به اظهارات او درباره ابطال آرای مینو خالقی پاسخ داد و تاکید کرد که اقدام شورای نگهبان "خلاف قانون" است.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان روز ۲۲ اردیبهشت در اولین واکنش خود به ابطال آرای مینو خالقی گفت که شورای نگهبان بررسی این موضوع را به مجلس شورای اسلامی واگذار نخواهد کرد چرا که "تاریخ هم نشان نمی‌دهد که در مجلس اعتبارنامه‌ای را به جز یک مورد رد کرده باشند و به شهادت تاریخ این جای معامله و بده و بستان است."

علی مطهری، نماینده تهران با اشاره به این بخش از سخنان آقای جنتی نوشته است که "این علاوه بر توهین به مجلس، حاکی از ضعف شورای نگهبان است که کسانی را تأیید صلاحیت کرده است که اهل معامله و بده و بستان هستند."

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرده که شورای نگهبان پس از تایید اولیه صلاحیت یک کاندیدا "حق تغییر" آن را ندارد و اگر در گذشته هم چنین کاری کرده "خلاف قانون" بوده است.

آقای مطهری پیش از این هم چندین بار پیگیر موضوع ابطال آرای مینو خالقی شده و گفته بود چنانچه وزیر کشور اعتبارنامه او را به مجلس نفرستد، وزیر کشور را استیضاح خواهد کرد.

مینو خالقی، نامزد فهرست اصلاح طلبان در دور نخست انتخابات مجلس دهم به عنوان نفر سوم از پنج منتخب اصفهان به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کرد اما شورای نگهبان آرای او را باطل کرد. گفته می‌شود که انتشار تصاویری از خانم خالقی بدون حجاب اسلامی باعث ابطال آرای او شده است.

دولت حسن روحانی با این اقدام شورای نگهبان مخالف است و رئیس جمهوری ایران پس از آن که منتخبان زن این دوره از مجلس را ۱۸ نفر اعلام کرد، مینو خالقی را به ضیافت شام نمایندگان مجلس نیز دعوت کرد.

اختلاف دولت و شورای نگهبان باعث شد تا موضوع به هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه ارجاع شود. این هیات با دستور آیت‌الله خامنه‌‎ای تشکیل شده و در مواردی که اختلافی بین سران سه قوه جمهوری اسلامی رخ می‌دهد به رهبر ایران گزارش می‌دهد.

خبرگزاری فارس مدعی است که هیات عالی حل اختلاف تصمیم شورای نگهبان را تایید کرده اما منابع رسمی تاکنون این موضوع را تایید یا تکذیب نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG