لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

پرونده مینو خالقی به هیات حل اختلاف قوا رفت


مینو خالقی نامزد ائتلاف اصلاح طالبان در اصفهان است که توانسته بود در میان پنج منتخب اصفهان، رای سوم را به دست آورد
مینو خالقی نامزد ائتلاف اصلاح طالبان در اصفهان است که توانسته بود در میان پنج منتخب اصفهان، رای سوم را به دست آورد

برخی از خبرگزاری‌ها از تصمیم گیری هیات حل اختلاف درباره اختلاف نظر دولت و شورای نگهبان بر سر ورود مینو خالقی به مجلس خبر دادند.

خبرگزاری‌های ایسنا و تسنیم روز شنبه ۱۸ اردیبهشت به نقل از یک منبع آگاه در دبیرخانه هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه نوشتند که موضوع ابطال آرای مینو خالقی، منتخب اصفهان، هفته گذشته برای بررسی به این هیات فرستاده شده است.

این منبع آگاه گفته است که نتایج بررسی‌ها به زودی به رهبر جمهوری اسلامی ایران ارائه خواهد شد.

هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه مرداد ماه سال ۱۳۹۰ با حکم رهبر جمهوری اسلامی تشکیل شد. ریاست این شورا با محمود هاشمی شاهرودی است و اعضای آن را محمد حسن ابوترابی، مرتضی نبوی، عباسعلی كدخدایی و سید صمد موسوی خوشدل تشکیل می‌دهند.

آرای مینو خالقی، نامزد فهرست اصلاح طلبان که در دور نخست انتخابات مجلس دهم به عنوان نفر سوم از پنج منتخب اصفهان به مجلس را یافت، از سوی شورای نگهبان باطل اعلام شد.

موضوع ابطال آرای مینو خالقی توسط شورای نگهبان، پس از برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی بحث برانگیز شد. مقامات دولت ابطال آرای یک نامزد منتخب را پس از برگزاری انتخابات و تایید سلامت آن، غیرقانونی می‌دانند، شورای نگهبان اما می‌گوید که نظارت این شورا به تمام مراحل انتخابات مربوط است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در پی پافشاری شورای نگهبان بر باطل کردن آرای مینو خالقی منتخبان زن این دوره از مجلس را ۱۸ نفر اعلام کرد و بدین ترتیب تلویحا مینو خالقی را نیز جزو راه یافتگان به مجلس دانست.

او در سخنان دیگری نیز گفت نهادی به غیر از خود مجلس حق دخالت در اعتبارنامه منتخبان مجلس را ندارد.

در آخرین واکنش از سوی مقام‌های دولتی، مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهوری ایران به خبرگزاری ایلنا گفت که دخالت شورای نگهبان در رد صلاحیت مینو خالقی منتخب مردم اصفهان برای مجلس دهم پس از برگزاری انتخابات وجاهت قانونی ندارد.

ادامه جنجال بر سر مینو خالقی؛ معاون پارلمانی رئیس جمهور می گوید رد صلاحیت او وجاهت قانونی ندارد

به گفته او پس از این مرحله تنها مجلس می تواند با تایید یا رد اعتبارنامه منتخبان، درباره ورود آنها به مجلس تصمیم گیری کند.

شورای نگهبان دلیل ابطال آرای خانم خالقی را به رسانه ها اعلام نکرده اما خبرهای تایید نشده دلیل آن را برخی از عکس های خصوصی خانم خالقی عنوان کرده است.

خانم خالقی با انتشار اطلاعیه‌ای، برخی از عکس های منتسب به خود در فضای مجازی را "ساختگی و جعلی" خواند که برای "مطامع سیاسی" منتشر شده‌اند.

XS
SM
MD
LG