لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۷

سخنگوی دولت: از نظر روحانی مینو خالقی منتخب است و اعتبارنامه او باید صادر شود


محمدباقر نوبخت در نشست خبری با خبرنگاران.
محمدباقر نوبخت در نشست خبری با خبرنگاران.

در ادامه بحث درباره ابطال منتخب اصفهان، سخنگوی دولت ایران بار دیگر تاکید کرد که از نظر رئیس جمهوری و هیات دولت، خانم مینو خالقی منتخب مردم اصفهان است و اعتبارنامه او باید صادر شود.

محمد باقر نوبخت، روز سه‌شنبه درباره اختلاف با شورای نگهبان درباره این منتخب مجلس دهم به خبرنگاران گفت: "دولت مستندات قانونی‌ دارد و معتقد است که بررسی اعتبارنامه‌ها را باید در مجلس دهم انجام شود و اين مجلس درباره آن اظهارنظر کند."

شورای نگهبان اوایل فروردین ماه اعلام کرد که آرای مینو خالقی، منتخب اصفهان در دور اول انتخابات مجلس دهم را باطل کرده و نفر دیگری باید جایگزین او شود اما مقامات دولتی تاکنون با این تصمیم شورای نگهبان مخالفت کرده‌اند.

مقامات وزارت کشور اعلام کرده‌اند که درباره باطل کردن آرای این منتخب با شورای نگهبان اختلاف نظر حقوقی دارند و برای حل این مشکل با این شورا رایزنی می‌کنند.

دلیل ابطال آرای خانم خالقی از سوی شورای نگهبان هنوز منتشر نشده است اما گفته می شود که عکسهای خصوصی منتخب اصفهان دلیل این موضوع بوده است.

سخنگوی دولت در سخنان روز سه‌شنبه خود با اشاره موارد مشابه در این باره گفت: " در سال ۶۷ که نماینده مجلس بودم درباره یکی از منتخبین مباحث و عکس‌هایی منتشر شده بود، اما بعد از بررسی آنها، رای مجلس به تایید اعتبارنامه آن فرد بود. از این موارد در همه ادوار مجلس بوده و باید خود مجلس به آن بپردازد."

او تاکید کرد: "ما معتقدیم این پرونده هم باید به مجلس ارسال شود و در آنجا اظهارنظر شود. نظر رئیس جمهوری هم همین است."

او البته درباره رایزنی رئیس جمهوری با رهبر جمهوری اسلامی درباره پرونده خانم خالقی ابراز بی اطلاعی کرد.

تاکید روحانی: منتخبان زن ۱۸ نفر هستند

پیشتر حسن روحانی با تاکید بر اینکه نامزدان زن راه یافته به مجلس دهم ۱۸ نفر هستند، تلویحا نظر خود را درباره راه یافتن مینو خالقی به مجلس اعلام کرده بود.

او در نخستین سخنرانی خود پس از انتخابات راه راه یافتن ۱۸ زن به مجلس را یک رکورد دانسته و نسبت به آن ابراز خرسندی کرد.

در حالیکه در گزارش های رسمی تعداد زنان راه یافته به مجلس ۱۷ نفر اعلام شده، به نظر می رسد نفر هجدهم از نظر آقای روحانی مینو خالقی است که هنوز بر سر صدور اعتبارنامه او با شورای نگهبان اختلاف نظر وجود دارد.

رئیس جمهوری ایران پیش از آن نیز گفته بود که نهادی بجز مجلس حق دخالت در موضوع اعتبارنامه های نمایندگان را ندارد.

وزارت کشور می گوید پس از اعلام آرای منتخبان و اعلام سلامت انتخابات امکان باطل کردن آرای یکی از منتخبان وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG