لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۷

شورای نگهبان از رد صلاحیت منتخب اصلاح‌طلبان در اصفهان خبر داد


مینو خالقی نامزد ائتلاف اصلاح طالبان در اصفهان، که توانسته بود در میان پنج منتخب اصفهان، رای سوم را به دست آورد
مینو خالقی نامزد ائتلاف اصلاح طالبان در اصفهان، که توانسته بود در میان پنج منتخب اصفهان، رای سوم را به دست آورد

مینو خالقی، یکی از منتخبان شهر اصفهان در انتخابات مجلس دهم، اجازه ورود به مجلس شورای اسلامی را نخواهد داشت. وی نامزد ائتلاف اصلاح طالبان در اصفهان است که توانسته بود در میان پنج منتخب اصفهان رای سوم را به دست آورد.

سیامک ره پیک سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات، وابسته به شورای نگهبان، اعلام کرده است این شورا انتخابات در حوزه انتخابیه اصفهان را به طور کلی تأیید کرده، اما فقط ۴ نفر از ۵ منتخب اصفهان به مجلس دهم راه می‌یابند و یک نفر هم در انتخابات میان دوره‌ای مجلس، که قرار است همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ماه سال ۹۶ برگزار شود، انتخاب می‌شود.

رسول زرگرپور استاندار اصفهان هم با تایید این خبر به خبرگزاری تسنیم گفته است، ما از وزیر کشور خواستیم تا علت ابطال آرای مینو خالقی منتخب سوم اصفهان اعلام شود، که این موضوع اکنون در حال پیگیری است.

فرمانداری اصفهان پیشتر اعلام کرده بود که خانم خالقی به مجلس راه یافته است.

استاندار اصفهان راجع به نحوه ورود نماینده جایگزین منتخب سوم اصفهان به مجلس هم گفته، پیشنهاد ما این است نفر ششم اصفهان که بیش از ۲۶ درصد آرا را بدست آورده با تصمیم شورای نگهبان به مجلس راه یابد.

طبق قانون انتخابات، داوطلبان برای راه یابی به مجلس در دور اول باید دست کم ۲۵ درصد آرا را بدست آورده باشند.

گروهی از رسانه های نزدیک به اصلاح طلبان از این تصمیم شورای نگهبان انتقاد کرده‌اند.

وبسایت کلمه در مطلبی با عنوان "بدعت شورای نگهبان؛ رد صلاحیت یک منتخب مردم بعد از انتخابات؟" نوشته است این نخستین بار است که شورای نگهبان پس از برگزاری انتخابات و حتی پایان رای گیری و شمارش آرا، از رد صلاحیت صحبت می‌کند.

سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات با اشاره به ممانعت شورای نگهبان از ورود یک منتخب به مجلس گفته است این موضوع مسبوق به سابقه بوده و در جریان انتخابات مجلس نهم هم پیش آمده است.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG