لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۶

احمد جنتی از ابطال آرای مینو خالقی دفاع کرد: مجلس جای معامله و بده بستان است


احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان
احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در اولین واکنش خود به ابطال آرای مینو خالقی دلایل خود برای مخالفت با ارسال اعتبارنامه این منتخب اصفهان به مجلس را، اعلام کرد.

آقای جنتی روز چهارشنبه (۲۲ اردیبهشت) در یک همایش، بدون آن که نام مینو خالقی را ببرد، با اشاره به ابطال آرای بعضی از نامزدها به علت دستیابی به اسناد جدید و عدم صلاحیت آنها، گفت: "نظارت استصوابی شورای نگهبان عام و در تمام مراحل است. این اقدام سابقه هم داشته در مورد فردی که بعد از رأی‌ آوردن معلوم شد، مدرک تحصیلی‌ او فاقد اعتبار است. در آن شرایط انتخابات را هم شورای نگهبان ابطال کرد."

سخنان دبیر شورای نگهبان در حالی ایراد شده که بسیاری از مقام‌های دولتی از رئیس جمهوری گرفته تا وزیر کشور و سخنگوی دولت روند انتخاب خانم خالقی، عضو فهرست اصلاح طلبان در اصفهان را صحیح دانسته و تصمیم در مورد ورود او به مجلس به در گرو بررسی اعتبارنامه او در مجلس دانستند.

مقام‌های دولت می‌گویند پس از برگزاری انتخابات و تایید سلامت آن، شورای نگهبان نمی‌تواند آرای یکی از منتخبان را باطل کرده یا او را رد صلاحیت کند.

این در حالی است که احمد جنتی در سخنان روز چهارشنبه خود این ادعا را خلاف نظارت استصوابی شورای نگهبان دانست و گفت: "تاریخ هم نشان نمی‌دهد که در مجلس اعتبارنامه‌ای را به جز یک مورد رد کرده باشند و به شهادت تاریخ این جای معامله و بده و بستان است."

پرونده اختلاف نظر شورای نگهبان و دولت بر سر تعیین تکلیف منتخب شهر اصفهان به هیات عالی حل اختلاف سپرده شده است. برخی از خبرگزاری‌های نزدیک به اصولگرایان از تایید نظر شورای نگهبان توسط این هیات خبر داده‌اند اما هنوز تصمیم این هیات به طور رسمی اعلام نشده است.

XS
SM
MD
LG