لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

وزیر کشور: هیات نظارت تایید نکند، نمی‌توانیم اعتبارنامه مینو خالقی را به مجلس بفرستیم


وزارت کشور ایران می گوید نمایندگان مجلس باید اعتبارنامه مینو خالقی را بررسی کنند اما به دلیل مخالفت شورای نگهبان و هیات نظارت، وزارت کشور نمی تواند اعتبارنامه این منتخب شهر اصفهان را صادر کند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران در یک برنامه تلویزیونی گفت که وزارت کشور معتقد است که وقتی انتخابات یک استان تایید شد نمی توان از درون آن آرای یک نفر را باطل کرد، آن هم در شرایطی که نتایج آن مشخص شده است. در حالیکه به گفته او دبیر شورای نگهبان معتقد است که این شورا می تواند در هر مرحله از انتخابات صلاحیت افراد را رد و آرای آنها را باطل کند.

او تاکید کرد که این اختلاف نظر وزارت کشور با شورای نگهبان را به سران سه قوه و همه اعضای شورای نگهبان طی نامه‌ای توضیح داده است.

آرای مینو خالقی، نفر سوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهر اصفهان و از نامزدهای فهرست اصلاح طلبان اوایل فروردین ماه، حدود یک ماه پس از برگزاری انتخابات، از سوی شورای نگهبان باطل اعلام شد. این شورا اعلام کرد که دلالیل ابطال آرا را به این نامزد انتخابات اعلام کرده است. وزارت کشور اما از آغاز با باطل کردن آرای خانم خالقی مخالفت کرد.

ابطال آرای مینو خالقی اعتراض برخی از فعالان سیاسی را برانگیخت، از جمله عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دولت اصلاحات، که خواستار ارسال اعتبارنامه این منتخب شهر اصفهان از سوی وزارت کشور به مجلس شد. علی مطهری نیز تهدید کرد که اگر اعتبارنامه خانم خالقی صادر نشود وزیر کشور استیضاح می شود.

وزیر کشور ایران اما گفت طبق قانون اعتبارنامه زمانی امکان ارسال به مجلس را دارد که شورای نگهبان انتخابات آن حوزه را باطل نکرده باشد و هیات های نظارت و اجرایی هم آن اعتبار نامه را امضا کنند در حالی که هیات نظارت بر انتخابات حاضر به امضای اعتبارنامه خانم خالقی نیست.

XS
SM
MD
LG