لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

مطهری درباره برگزاری کنسرت در مشهد: امام جمعه ها حق دخالت در امور اجرایی ندارند


علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از موضع امام جمعه مشهد در مورد مخالفت با برگزاری کنسرت، آن را نشانه خودمختاری یک استان دانست.

علی مطهری پنجشنبه شب ۲۸ مرداد در جمع حامیان دولت در استان زنجان با بیان اینکه نوعی حاکمیت دوگانه در ایران برقرار است، موضوع کنسرت ها را از موضوعاتی خواند که حاکمیت دوگانه در مورد آن جاری است.

او گفت: "اگر موسیقی مشکلی ندارد و حلال است، معنی ندارد که فلان امام جمعه بگوید در شهر مشهد حرام است و درسایر شهرها حلال، این به معنای حکومت فدرالی است."

مطهری اضافه کرد: "اگر اینگونه باشد، فردا هر استان برای خود قوانین را می‌پذیرد و کم کم می‌توان مشاهده کرد که استان‌ها اعلام خودمختاری می‌کنند."

این سخنان آقای مطهری در واکنش به سخنان وزیر ارشاد بیان شده که گفته بود، برگزاری کنسرت در مشهد مخالفت مقاماتی از جمله نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی را به دنبال داشت و وزارت ارشاد نیز به نظر مخالفان احترام گذاشته و از ادامه اجرای کنسرت در این شهر منصرف شد.

پیش از آن، آیت الله احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده آیت اﻟله خامنه‌ای در این استان، برگزاری کنسرت در مشهد را خلاف هویت این شهر دانسته و گفته بود کسانی که کنسرت می خواهند باید از مشهد بروند.

این در حالی است که به گفته علی مطهری، تکلیف موسیقی در اسلام روشن است، نمی شود در یک استان حلال باشد و در استان دیگر حرام.

آقای مطهری سخنان وزیر ارشاد در این باره را عقب نشینی دولت در مقابل امام جمعه مشهد دانست و گفت که امام جمعه‌ها حق دخالت در امور اجرایی را ندارند.

او با بیان این که نمی شود دو مرجع در کشور حکومت کند از دولت به دلیل ایستادگی نکردن در مواردی نظیر این، انتقاد کرد.

نایب رئیس مجلس ایران به طور کلی سیاست ها و اقدامات دولت را در مورد سیاست داخلی موفق ندانست.

پیشتر برخی از فعالان حقوق بشر و فعالان فرهنگی با اشاره به تداوم وضعیت گذشته در این حوزه ها،گفته بودند که با روی کار آمدن دولت حسن روحانی، با وجود وعده های او در هنگام تبلیغات انتخابات، تغییر چندانی در وضعیت حقوق بشر و مجوزهای فرهنگی صورت نگرفته است.

XS
SM
MD
LG