لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۸

بازنشر گفت‌وگوی شجریان با صدای آمریکا: صدای زن از موسیقی ایرانی حذف شدنی نیست


کنسرت محمد رضا شجریان و گروه شهناز
کنسرت محمد رضا شجریان و گروه شهناز

روز اول مهر، زادروز محمدرضا شجریان است و حالا که استاد بزرگ موسیقی ایرانی پس از طی یک دوره درمانی به ایران بازگشته، این تاریخ اهمیت بیشتری پیدا کرده است. با این حال ممنوعیت برگزاری کنسرت برای محمدرضا شجریان همچنان پابرجاست و ابراز علاقه مکرر حسن روحانی در ایام تبلیغات انتخاباتی هم باعث نشده تا دولت او در زمینه رفع این محدودیت به توفیقی دست پیدا کند.

او پس از همراهی با اعتراضات مردمی پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ مجوز برگزاری کنسرت و انتشار آلبوم را از دست داد و پخش صدایش از صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز ممنوع شده است.

آقای شجریان در آبان ۱۳۹۰ در گفت‌وگویی با بیژن فرهودی خبرنگار سابق صدای آمریکا با سانسور صدای زن مخالفت کرد و گفت مردم ایران موسیقی ایرانی را با وجود همه سانسورها و محدودیت‌ها حفظ خواهند کرد. گزیده این مصاحبه را اینجا ببیند:

اما در ایران و در روز پنج‌شنبه اول مهر ماه، برخی از نشریات با انتشار یادداشت‌ها و طرح‌هایی به استقبال زادروز محمدرضا شجریان رفتند و در فضای مجازی هم بسیاری از این چهره پرآوازه یاد کردند.

اما رسانه‌های اصولگرا به بایکوت او ادامه دادند و صدا و سیما که سال‌هاست آوردن نام شجریان را نیز ممنوع کرده، این بار آرزوی سلامتی او از زبان وحید تاج، خواننده موسیقی ایرانی در برنامه دورهمی را هم سانسور کرد.

روزنامه شرق که تدارک گسترده‌ای برای این روز دیده بود، از چندین چهره هنری خواسته بود تا درباره شجریان بنویسند. از جمله آیدین آغداشلو نوشت: " کار زیادی می‌برد تا استاد محمد رضا شجریان به چنین قامتی برسد، اما فقط کار نیست، درست بودن و فروتنی و مهربانی هم هست. همیشه همراه مردم بودن - به تأسی از شیخ نجم‌الدین کبری - هم هست. لحظه را درست‌سنجیدن و خم‌نشدن در برابر مال و منال و منصب هم هست. یک‌پارچه‌کردن آرزو‌های پراکنده مردمی که گم می‌شوند و نمی‌دانند چه می‌خواهند هم هست... و خیلی چیز‌های دیگر هم هست."

یادداشت فاطمه معتمدآریا هم کوتاه بود: " میان ستارگان آسمان، آنکه از همه پرنورتر است، نگاهت را می‌رباید، آنکه نور و بزرگی را معنای دیگری می‌بخشد، شما ستاره پرنور آسمان هنر ایران هستید و ما از شما ابدیتی ساخته‌ایم...؛ مانا و درخشان باشید."

شاهرخ دولکو هم معتقد است که استفاده از صدای شجریان در فیلم دلشدگان، ساخته علی حاتمی، ترکیبی از هنرهای اصیل ایرانی است: " فیلم، حاوی ِ صحنه‌هایی درخشان است از نوای ِ جادویی ِ استاد بر تصاویر کاملا ایرانی ِ استادی دیگر."

XS
SM
MD
LG