لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۲

انتقاد مسیح مهاجری از وزیر ارشاد در موضوع کنسرت‌ها: وزیر به رهبر هم نباید بگوید "چشم"


مسیح مهاجری، مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی که اصولگرایی نزدیک به آیت‌‌اﻟله هاشمی رفسنجانی شناخته می‌شود، با انتقاد از برخی امامان جمعه عنوان کرد طرح مسائلی مانند ممنوعیت برگزاری کنسرت برای ایجاد نارضایتی و جلوگیری از انتخاب مجدد حسن روحانی به ریاست جمهوری است.

مسیح مهاجری روز دوشنبه ۸ شهریور در گفت‌وگو با وبسایت عصر ایران، ضمن انتقاد از عقب نشینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و تمکین به نظر امام جمعه مشهد برای برگزار نشدن کنسرت در این شهر، شخص حسن روحانی را هم مقصر دانست.

او گفت: "استاندار مشهد [خراسان رضوی] هفت ماه پس از شروع به کار دولت مشخص شد؛ به این دلیل که آقای رئیس‌جمهور در جمع ائمه جمعه گفته بودند که اگر بخواهیم استاندار و فرماندار تعیین کنیم نظر نمایندگان مجلس و ائمه جمعه را هم در نظر خواهیم گرفت؛ اما باید پرسید مسئولیت استاندار با چه کسی است؟ اگر استاندار کار غلطی انجام دهد نماینده مجلس یا امام جمعه پاسخ خواهد داد؟"

این روحانی اصولگرا در انتقادی کم‌سابقه از امامان جمعه گفت، در بین آنها افرادی وجود دارد که "یا اصلا انقلاب را درک نکرده‌اند، یا مایه لازم را برای تحلیل و تشخیص مسائل ندارند."

آقای مهاجری تبعیت وزرای کابینه از امامان جمعه را زیر سوال برد و گفت که وزیر حتی نباید از رهبر جمهوری اسلامی بدون چون و چرا پیروی کند.

او در این زمینه خاطره‌ای از دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی نقل کرد که روزنامه جمهوری اسلامی از علی اکبر ولایتی، وزیر خارجه آن زمان انتقاد کرده بود و ولایتی به علی‌اصغر حجازی از اعضای بلندپایه دفتر رهبر جمهوری اسلامی شکایت می‌برد: "آقای حجازی گفت که آقای ولایتی بهترین وزیر آقاست. گفتم چطور؟ گفت هر چه آقا بگوید، می‌گویند چشم. من در پاسخ به ایشان گفتم؛ ایشان بدترین وزیر آقا هستند؛ چون ما ولایت فقیه را این‌گونه معنا نمی‌کنیم [...] وزیری که حرف خود را نزند و هر چه آقا گفت چشم بگوید وزیر خوبی نیست؛ بلکه بدترین وزیر است."

مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی همچنین خاطراتی عنوان کرده که می‌توان از مضمون آنها برداشت کرد رهبر جمهوری اسلامی با موسیقی و برگزاری کنسرت مخالف نیست: " در سفر به کره شمالی به ساختمان ارکستر سمفونیک این کشور رفتیم و در آنجا چند قطعه برای ما نواختند. در بخشی از برنامه، من قصد داشتم برنامه را ترک کنم اما ایشان تا انتهای برنامه نشستند. یا وقتی به مسجد جامع کاشغر، یکی از شهرستان‌های منطقه مسلمان نشین سین‌کیانگ چین رفتیم، فرماندار این شهر یک وسیله نوازندگی بزرگی به آقای خامنه‌ای هدیه دادند و ایشان نیز آن را تحویل گرفتند و تشکر کردند."

روزنامه جمهوری اسلامی پیش از این ارگان حزب جمهوری اسلامی بود که در سال ۱۳۶۶ منحل شد. اولین مدیر مسئول این روزنامه علی خامنه‌ای بود که بعدها در سمت دبیرکل این حزب، مسیح مهاجری را به عنوان مدیر مسئول برگزید.

XS
SM
MD
LG