لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۱

واکنش مقام قضایی به وزیر ارشاد: همه جای خراسان رضوی کنسرت لغو می شود


 مظفری، رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی
مظفری، رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی

در حالیکه وزیر ارشاد اعلام کرده بود کنسرت‌ها بجز مشهد در شهرهای دیگر خراسان رضوی برگزار می‌شود، رئیس دادگستری استان خراسان رضوی دستور قضایی لغو کنسرت ها در این استان را مربوط به کل شهرهای خراسان رضوی دانست.

به گزارش میزان آنلاین، علی مظفری روز شنبه ۳۰ مرداد گفت که دادستان بر اساس وظایف خود برای پیشگیری از اقدامات خلاف قانون و شرع، دستور لغو کنسرت ها را داده است.

به گفته او، طبق آیین دادرسی کیفری، دادستان مرکز استان بر اقدامات دادستان‌های شهرستان‌ها نظارت می کند پس دستور دادستان خراسان رضوی در رابطه با لغو کنسرت ها، علاوه بر مشهد به همه شهرهای استان تسری می یابد.

این در حالیست که علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هفته گذشته به خبرنگاران گفته بود که وزارت ارشاد به دلیل مخالفت مقامات خراسان رضوی از برگزاری کنسرت در مشهد منصرف شده است اما برگزاری کنسرت در دیگر شهرهای استان خراسان رضوی نظیر چناران، نیشابور و سبزوار را پیگیری می‌کند.

علی جنتی گفته بود که با توجه به قرار داشتن آرامگاه امام هشتم شیعیان در شهر مشهد مخالفت مقاماتی از جمله نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با اجرای کنسرت در مشهد، با وجود مشکل نداشتن کنسرت‌ها، وزارت ارشاد به نظر مخالفان احترام گذاشته و از ادامه اجرای کنسرت در این شهر منصرف شد.

حال رئیس دادگستری استان خراسان رضوی این سخنان آقای جنتی را رد کرده و با تاکید بر اینکه برگزاری کنسرت در دیگر شهرهای خراسان رضوی نیز امکان پذیر نیست، گفته است که دادستان از متولیان برگزاری کنسرت‌ها خواست تا برای برپایی کنسرتی بدون مشکلات اخلاقی تعهد بدهند ولی هیچ تضمینی از سوی مجریان برگزاری کنسرت‌ها ارائه نشد.

پیشتر، احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده آیت الله خامنه ای در خراسان رضوی برگزاری کنسرت در مشهد را خلاف هویت این شهر دانسته و گفته بود کسانی که کنسرت می خواهند باید از مشهد بروند.

این سخنان احمد علم الهدی واکنش علی مطهری نایب رئیس مجلس را در پی داشت که موضع امام جمعه مشهد در مورد مخالفت با برگزاری کنسرت را نشانه خودمختاری یک استان دانست. او گفت که این اقدامات نشانه حاکمیت دوگانه است و امام جمعه ها نمی‌توانند در امور اجرایی دخالت کنند.

تاکنون چندین کنسرت در استان خراسان رضوی، از جمله کنسرت‌های شهرام ناظری، کیهان کلهر و علیرضا قربانی در شهرهای اطراف مشهد لغو شده است. وزارت ارشاد بارها اعلام کرده که برای جلوگیری از لغو کنسرت ها توسط دادستان ها، با رئیس قوه قضائیه نامه نگاری کرده است. به نظر می رسد هیچکدام از تلاش های وزارت ارشاد برای جلوگیری از لغو کنسرت در خراسان رضوی هنوز به نتیجه نرسیده است.

XS
SM
MD
LG