لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۴

شروط مقام قضایی برای کنسرت های موسیقی در پایتخت؛ تهران، مشهد می شود؟


عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران
عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران

تنها چند روز بعد از انتقادات رئیس جمهوری ایران از خودسری برخی مقام های حکومتی در ایجاد محدودیت برای برگزاری کنسرت های موسیقی، دادستان تهران هم از شروطی گفته که باید کنسرت ها در پایتخت منوط به اجرای آنها شود.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران روز شنبه در یک نشست با موضوع "عفاف و حجاب" بحث درباره کنسرت های موسیقی را مطرح کرد و سه شرط پیشنهادی خود را برای جلوگیری از آنچه "محتوای خلاف موازین اسلامی" کنسرت ها نامید، اعلام کرد.

آقای جعفری دولت آبادی شرط اول را "تضمین امنیت مراسم" کنسرت توسط استاندار یا فرماندار تهران دانست. او گفت به عنوان شرط دیگر، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید درباره سلامت محتوای برنامه ارایه شده، "تضمین" بدهد. درباره شرط سوم هم دادستان تهران پیشنهاد کرد "کنسرتها از سوی پلیس بطور رسمی ضبط شود".

این شروط این مقام عالی قضایی در تهران در حالی مطرح می شود که در دو سال اخیر ممانعت از برگزاری کنسرت های موسیقی در ایران به موضوعی چالش برانگیز تبدیل شده است.

پیشتر مقام های مذهبی در مشهد گفته اند اجازه برگزاری کنسرت موسیقی در این شهر را نمی دهند و هرچند در تهران مواردی از لغو کنسرت گزارش شده، اما مشخص نیست دادستان تهران درصدد ایجاد محدودیت بیشتر برای برگزاری کنسرت ها در پایتخت ایران است یا خیر.

دادستان تهران دلایل این شروط را اعلام نکرد. تاکنون گزارشی از عدم امنیت کنسرت های موسیقی گزارش نشده که او خواستار تضمین استاندار یا فرماندار شده است. همچنین مشخص نیست ضبط کردن مراسم توسط پلیس چگونه می تواند در جلوگیری از مشکلات کنسرت ها، "پیشگیرانه" باشد.

براساس قوانین جمهوری اسلامی ایران، هر گروه موسیقی برای اجرای کنسرت موسیقی باید از مجموعه ای از دستگاه های دولتی و حکومتی از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره اماکن نیروی انتظامی مجوز های لازم را کسب کند. به رغم اینکه گروه های موسیقی کمافی السابق این مسیر را دنبال می کردند، اما در دو سال اخیر قوه قضائیه و بعضی اوقات پلیس، مانع برگزاری کنسرت های دارای مجوز شده اند.

این ممانعت ها، اعتراض دولت و در صدر آن حسن روحانی را در پی داشته است.

حسن روحانی معترض است

پنج روز پیش، حسن روحانی که به مانع تراشی ها برای برگزاری کنسرت های موسیقی معترض است، در انتقادی مستقیم از نماینده آیت الله خامنه ای در استان خراسان رضوی، مخالفت خود را ابراز کرد و گفت هرکس یک تریبونی یافت که نمی‌تواند قانون‌گذاری کند.

رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه در دیدار با نمایندگان جامعه پزشکی ایران با اشاره به حاشیه هایی ایجاد شده در مورد برگزاری کنسرت ها در برخی نقاط ایران گفت: "یک جا می‌خواهد کنسرتی برگزار شود مجلس قانون گذاری شکل می‌گیرد در حالی که ما مجلس شورای اسلامی داریم و هرکسی که صبح بیدار می‌شود و یک تریبون پیدا می‌کند نمی‌تواند قانون گذاری کند، و وزیر نیز نباید تبعیت کند چرا که وزیر باید تابع قانون باشد."

انتقاد شدید آقای روحانی از اظهارات احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی است که بتازگی اعلام کرده بود اجازه برگزاری کنسرت های موسیقی در شهر مشهد را نمی دهد.

خط و نشان علم الهدی، "کوتاه" آمدن وزیر ارشاد

با اینکه برگزار کنندگان کنسرت های موسیقی مجوز لازم را کسب می کنند اما از زمان روی کار آمدن دولت روحانی، در برخی شهرها نیروی انتظامی یا قوه قضاییه مانع برگزاری این کنسرتها می شوند.

بتازگی احمد علم الهدی نماینده آیت‌ اﻟله خامنه‌ای در شهر مشهد گفته بود: "برگزاری کنسرت در شهر مشهد خلاف حیثیت و هویت این شهر است، اگر کسی کنسرت می خواهد برود و در شهری دیگر زندگی کند."

وی در خطبه نماز جمعه مشهد گفت: "کسانی که می خواهند در شهر آزادانه به عیاشی و خوش گذرانی بپردازند، می توانند به شهر دیگری جز مشهد بروند."

بعد از این اظهارات بود که علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران روز سه شنبه ۲۶ مرداد ماه اعلام کرد که این وزارتخانه از اجرای کنسرت در مشهد صرف نظر کرده است، اما مخالفت با اجرای کنسرت در دیگر شهرهای خراسان رضوی را نمی پذیرد.

علی جنتی به خبرنگاران گفت، با توجه به قرار داشتن آرامگاه امام هشتم شیعیان در شهر مشهد مخالفت مقاماتی از جمله نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با اجرای کنسرت در مشهد، با وجود مشکل نداشتن کنسرت ها وزارت ارشاد به نظر مخالفان احترام گذاشته و از ادامه اجرای کنسرت در این شهر منصرف شد.

اعتراض در مجلس
اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران اعتراض علی مطهری، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران را در ۲۷ مرداد در پی داشت. با انتقاد از "عقب نشینی" در برابر امام جمعه مشهد، گفت که ایران حکومت "فدرالی" ندارد و خراسان هم دارای خودمختاری نیست که در آن جا نشود کنسرت برگزار کرد.

او همچنین در یک سخنرانی دیگر در ۲۹ مرداد گفت اگر اشکالی برای برگزاری کنسرت وجود دارد مربوط به همه شهرها باید بشود و نه تنها شهر مشهد. او همچنین تاکید کرده که چیزی به نام "حریم امام رضا" وجود ندارد.

در حالیکه وزیر ارشاد اعلام کرده بود کنسرت‌ها بجز مشهد در شهرهای دیگر خراسان رضوی برگزار می‌شود، رئیس دادگستری استان خراسان رضوی دستور قضایی لغو کنسرت ها در این استان را مربوط به کل شهرهای خراسان رضوی دانست.

XS
SM
MD
LG