لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۶

از درخواست بازگشت به تلویزیون تا شایعه وضعیت وخیم بیماری؛ کاربران شبکه های اجتماعی پیگیر حال شجریان هستند


چند روزی است که کاربران شبکه های مجازی در ایران در حرکتی خودجوش، درصدد تقدیر از محمدرضا شجریان استاد آواز ایران هستند. خیلی از کاربران شبکه های مجازی با طرح نام او خواستار تقدیر از وی در زمان زنده بودنش هستند.

البته شبکه های اجتماعی، تنها در پیگیری خبر سلامتی محمدرضا شجریان و یا زنده نگاه داشتن نام او فعال نبوده است. هر از گاهی، شایعاتی پیرامون وخیم شدن حالش نیز منتشر می شود.

چندی پیش حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی گفت:"با خانواده استاد شجریان تماس هایی داشتم و آنطور که خبردار شدیم مراحل درمانی وی همچنان ادامه دارد و خوشبختانه هیچکدام از شایعات صحت ندارد".

هر چند برخی معتقدند این شایعات برای "عادی سازی" فقدان استاد آواز ایران پخش می شوند، شایعه پراکنی در مورد سلامتی هنرمندان و چهره های مشهور در فضای مجازی پدیده ای تازه و یا مختص به محمدرضا شجریان نیست.

از طرفی، عده زیادی از طرفداران استاد آواز ایران در تلاش هستند تا نام او که هفت سال است از حضور در رادیو و تلویزیون دولتی ایران و اجرای کنسرت محروم بوده است از یادها نرود. حتی در تعدادی از کافه های شهر یادداشتهایی با مضمون "جای خالی شجریان" دیده می شود.

هنرمندان شناخته شده ایران نیز در زنده نگاه داشتن نام محمدرضا شجریان نقش بسزایی ایفا می کنند. کسانی که در عرصه موسیقی فعال هستند از جمله حسین علیزاده ، علی زند وکیلی و حسام الدین سراج در کنسرتهای خود از استاد آواز ایران یاد کرده اند.

​پای استاد آواز ایران به یکی از انیمیشن های "دیرین دیرین" به کارگردانی علی درخشی که معمولا با طنز به مسائل سیاسی و اجتماعی نگاه می کند نیز کشیده شد.

انیمیشن "دیرین دیرین" از محمدرضا شجریان استاد آواز ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:15 0:00

برنامه خندوانه با اجرای رامبد جوان با حضور فریدون اسرایی هم از محمدرضا شجریان یاد کرد.این، نخستین بار در چند سال گذشته بود که از محمدرضا شجریان در سیمای جمهوری اسلامی ایران نام برده شد.

نام بردن از محمدرضا شجریان در برنامه تلویزیونی خندوانه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:41 0:00

اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی برنده جایزه اسکار هم در آستانه اکران تازه‌ترین فیلمش "فروشنده" در نامه ای از محبوبیت محمدرضا شجریان،استاد آواز ایران میان ایرانی و غیر ایرانی در گوشه و کنار جهان نوشت. در بخشی از این نامه آمده است:" سهیم و همراه‌شدن در خلوت دلتنگی آدم‌هایی در گوشه‌ وکنار جهان چیزی‌ست بسیار بالاتر از شهرت و حتی بالاتر از محبوبیت. این را به خودشان گفتم. گفتند: "آقای فرهادی، شهرت مثل سرعت بالاست. با سرعت پایین از روی دست‌اندازها هم می‌توان گذشت اما در سرعت بالا عبور از روی یک سنگریزه هم می‌تواند حاصلش واژگونی باشد برای همیشه". و این جمله‌ایست پرمسئولیت که از او به یادگار دارم. این روزها دلتنگ او هستم. دلتنگ نگاه آرام و مهربانشان؛ خیلی‌ها دلتنگ اویند. یک سرزمین دلتنگ اویند. چشم‌به‌راه آمدن تان هستیم".

اصغر فرهادی در مراسم فرش قرمز فیلم فروشنده د رجشنواره فیلم کن درخواست کرد صدای محمدرضا شجریان پخش شود. عوامل فیلم فروشنده با موسیقی "دلشدگان" محمدرضا شجریان از فیلمی به همین نام ساخته علی حاتمی قدم روی فرش قرمز گذاشتند.

پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری ایران در سال ۸۸ ، محمد رضا شجریان طرف معترضان به نتایج انتخابات را گرفت و از رادیو و تلویزیون دولتی ایران خواست تا به جز ربنا آثارش را پخش نکنند. البته ربنا نیز از همان زمان پخش نشد.

محمدرضا شجریان در مورد ربنا به روزنامه ایران گفت " ربنا متعلق به من هم نیست. متعلق به مردم است. جزو زندگی و عواطف مردم است و هیچکس حق ندارد آن را از مردم بگیرد. من که صاحب این اثر هستم و در واقع آن را خلق کردم هم می‌گویم متعلق به مردم است. من ربنا را هرگز از مردم دریغ نکردم. حالا اگر اقتضای سیاست است که صدای من را به هیچ صورتی پخش نکنند، خودشان می‌دانند ولی دروغ نگویند که ربنا را من نگذاشته ام پخش کنند."

در طول این سالها ، اجازه برگزاری کنسرت هم به محمدرضا شجریان داده نشده است.

آقای شجریان به مناسبت نوروز سال ۱۳۹۵ ویدئویی در فیس بوکش منتشر کرد و گفت سالهاست با میهمان ۱۵ سا له ای آشناست و به دستور او موهایش را کوتاه کرده و منتظر است تا با او به تفاهمی برسد.

هواداراتش در چند ماه گذشته ، خبر سلامتی اش را از صفحه اینستاگرام همسرش کتی شجریان و پسرش همایون شجریان دنبال می کنند.

XS
SM
MD
LG