لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۸

فاکس نیوز از یک آزمایش موشکی دیگر ایران خبر داد


نمونه ای از یک موشک شلیک شده سامانه مرصاد
نمونه ای از یک موشک شلیک شده سامانه مرصاد

شبکه فاکس نیوز آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه یک موشک بالستیک جدید آزمایش کرده است. این موشک نیز مانند موشک خرمشهر از مکانی در نزدیکی سمنان شلیک شده است.

فاکس نیوز نیز می گوید یک مقام رسمی این خبر را داده و اعلام کرد موشکی که ایران روز چهارشنبه پرتاب کرده، موشک سطح به هوای مرصاد با برد کوتاه است.

هنوز هیچ منبع دیگری خبر فاکس نیوز را تایید نکرده است.

ایران پیشتر مرصاد را یک سامانه موشکی معرفی کرده بود که قابلیت شناسایی هدف در فاصله ۱۵۰ کیلومتری را دارد.

ادعای فاکس نیوز در حالی است که یکشنبه ۱۰ بهمن نیز این شبکه با بررسی عکسهای ماهواره ای خبر داد که ایران یک آزمایش موشک بالستیک انجام داده است. ایران ابتدا از تایید آزمایش موشکی خودداری کرد اما بعد آن را تایید کرد.

جنگ لفظی آمریکا و ایران

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای منع شده است.

سه شنبه ۱۲ بهمن شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی آزمایش موشکی ایران جلسه اضطراری تشکیل داد. نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل با محکومیت اقدام ایران گفت که آمریکا بر اقدامات تهران چشم نمی بندد.

۱۳ بهمن وزیر دفاع ایران تایید کرد که آزمایش موشکی داشته است. در همین روز بود که مایکل فلین مشاور امنیت ملی ترامپ اعلام کرد اقدامات ایران زیر نظر گرفته شده است.

آزمایش موشکی ایران مجموعه ای از واکنش ها از سوی رئیس جمهوری آمریکا را در پی داشت. آقای ترامپ در چند توئیت و موضع گیری ابتدا از توافق هسته ای با ایران توسط دولت قبل انتقاد کرد و گفت ایران باید بابت این توافق ممنون آمریکا باشد. دونالد ترامپ همچنین گفت اوباما با شما مهربان بود؛ من نیستم.

رئیس جمهوری آمریکا روز ۱۴ بهمن نیز گفت: گزینه نظامی علیه ایران از روی میز خارج نشده است.

یک روز بعد هم در جمعه ۱۵ بهمن، دولت ترامپ فهرست جدیدی از تحریم افراد و شرکت های مرتبط با فعالیت موشکی ایران را توسط خزانه داری اعلام کرد.

ایران در ماههای اخیر بر بودجه دفاعی خود افزوده و بعد از تحریم های جدید، فرمانده هوافضا سپاه پاسداران ایران گفت در تقویت برنامه موشکی‌مان درنگ نمی‌کنیم.

چهارشنبه ۲۰ بهمن رویترز گزارش داد کاخ سفید مشغول بررسی قرار دادن نام سپاه در لیست سازمان های تروریستی است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG