لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۷

پاسخ توییتری ظریف: ایران در برابر تهدیدها عقب نشینی نمی‌کند


مصاحبه محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران
مصاحبه محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران

وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که به تیم ملی کشتی آمریکا برای ورود به ایران ویزا نخواهد داد. محمد جواد ظریف نیز در توییتر نوشت که ایران در برابر تهدیدها عقب نشینی نمی‌کند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران بدون اشاره به مقامات آمریکایی، دو توییت منتشر کرد و نوشت: «ایران در مقابل تهدیدها عقب‌نشینی نمی‌کند چون امنیت ما به مردم ‌ما وابسته است. ما هرگز آغازگر جنگ نخواهیم بود اما تنها می‌توانیم به ابزارهای دفاعی خود تکیه کنیم.»

آقای ظریف در توییت دوم نوشت: «ما هرگز اسلحه خود را علیه دیگران به کار نمی‌بریم، مگر در دفاعی مشروع. بگذار ببینیم کسی از آنهایی که [از ما] شاکی است، همین حرف را خواهد زد؟»

او دو فیلم از حضور خود در یک نشست خبری در کشور نیوزیلند را ضمیمه توییت‌های خود کرده که در آن توضیح می‌دهد با توجه به تجربه ناگوار ضعف نظامی ایران مقابل عراق در جنگ هشت ساله، «مردم ایران برای به دست آوردن سرمایه گذاری های غرب در ایران حاضر به از دست دادن توان دفاعی خود و تکرار تاریخ و صدام حسین دیگری نیستند.»

در روزهای اخیر مقامات ارشد آمریکا به ایران درباره آزمایش موشکی هشدار داده‌اند.

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، ایران اجازه آزمایش موشک بالستیک را ندارد.

بعد از آزمایش موشکی ایران، این هفته شورای امنیت در یک جلسه اضطراری به این موضوع رسیدگی کرد.

ایران که می‌گوید برنامه موشکی اش صرفا جنبه دفاعی دارد، معتقد است آزمایش‌های اخیر ناقض توافق هسته‌ای نیست. طبق توافق، ایران از آزمایش موشک های با قابلیت حمل کلاهک هسته ای منع شده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در روز جمعه در توییتر خود نوشت که «ایران با آتش بازی می‌کند. آنها متوجه و قدردان آن نیستند که پرزیدنت اوباما تا چه اندازه با آنان مهربان بوده. من نیستم.»

وی روز پنجشنبه نیز در پاسخ به خبرنگاران درباره این که آیا گزینه نظامی علیه ایران مطرح است، گفت که همه گزینه‌ها علیه ایران همچنان روی میز است و هنوز هیچ گزینه‌ای حذف نشده است.

پیش از آن نیز شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روزانه خود با خبرنگاران هشدار داده بود که «اقدامات خصمانه» ایران بی پاسخ نخواهد ماند.

مایکل فلین مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم روز سه شنبه ضمن اخطار رسمی به ایران گفت که از این پس رفتار آن کشور به دقت زیر ذره بین خواهد بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG