لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۲

دیدگاه مقام های آمریکایی درباره ایران در سه روز گذشته: ایران هشدار را جدی بگیرد


از چپ: پرزیدنت ترامپ، مایک پنس، جیمز متیس، مایکل فلین و سباستین گورکا
از چپ: پرزیدنت ترامپ، مایک پنس، جیمز متیس، مایکل فلین و سباستین گورکا

در سه روز گذشته مقام های آمریکا بخصوص در دولت جدید آمریکا، موضع خود را علیه فعالیت های جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند. برخی از آنها همچون دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده تاکید کردند که گزینه نظامی علیه اقدامات ایران حذف نشده، برخی مثل مایک پنس معاون رئیس جمهوری هشدار دادند، ایران سعی نکند اراده مقام های واشنگتن را محک بزند و نهایت برخی مانند پل رایان هشدار دادند که هرچند برجام ماندگار می ماند اما ایران باید نگران موج جدید تحریم ها در صورت آزمایش موشکی و ادامه روند قبلی باشد.

ترامپ: آنها احترامی برای ما قائل نیستند

یکشنبه شب به وقت آمریکا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در یک گفتگو با تلویزیون فاکس گفت اگر ایران در کنار آمریکا بود با توافق هسته ای مشکلی نداشت اما واقعیت این است که چنین نشده و به گفته او، این توافق بد با ایران باعث شده حکومت جمهوری اسلامی ایران «جسورتر» شود.

پرزیدنت ترامپ به «بیل اورایلی» مجری شبکه فاکس‌نیوز گفت اگر ایران می گفت خیلی خوب ما الان در کنار هم هستیم، من با این توافق کنار می آمدم اما برعکس شد، آنها جسورتر شده‌اند.

«اورایلی» از آقای ترامپ پرسید آیا او قصد دارد براساس شعارهای دوران انتخابات، این توافق را پاره کند که رئیس جمهوری آمریکا گفت: ما خواهیم دید چه اتفاقی می افتد. من این را می توانم بگویم: آنها هیچ احترامی برای کشور ما قائل نیستند. آنها دولت شماره یک حامی تروریسم هستند؛ آنها به خیلی جاها پول و اسلحه می فرستند.

پرزیدنت ترامپ افزود: آنها کشتیهای جنگی ما را با قایق های کوچک شان محاصره می کنند، آنها هیچ احترامی برای ما قائل نیست و چون فکر نمی‌کردند کسی پیدا شود و چنین توافق احمقانه‌ای را امضا کند.

پنس: دنبال محک اراده ما نباشید

اما در روزهای اخیر، مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا در مصاحبه ای با ای‌بی‌سی نیوز، به ایران هشداری جدی داد. آقای پنس حین هشدار جدی به ایران گفت «بهتر است ایران عزم و اراده رئیس‌ جمهوری جدید آمریکا را محک نزند.»

او افزود ایران باید در رفتارهای تهدید آمیز و خصمانه خود تجدیدنظر کند.

در پاسخ به این سؤال که چه اقداماتی از سوی ایران می تواند عزم رئیس جمهوری آمریکا را به چالش بکشد، مایک پنس به آزمایش موشک های بالیستیک و همچنین حمایت نظامی ایران از شورشیان حوثی یمن اشاره کرد.

مایک پنس گفت در صورت بروز اقدامات تحریک‌آمیز بیشتر از سوی ایران، همانطور که رئیس جمهوری گفته «تمام گزینه ها روز میز است»، از جمله اقدام نظامی.

دولت آمریکا به دنبال آزمایش موشک بالیستیک از سوی تهران، روز جمعه ۱۵ بهمن، سیزده شخص حقیقی و دوازده شخص حقوقی وابسته به حکومت ایران را تحت تحریم های اقتصادی جدیدی قرار دارد.

پرزیدنت ترامپ نیز روز جمعه در توئیتر خود به اقدامات اخیر ایران واکنش نشان داد و گفت «ایران با آتش بازی می کند. آنها قدر مهربانی پرزیدنت اوباما را ندانستند، ولی من اینطور نخواهم بود.»

مایک پنس همچنین درباره دیدگاه کابینه جدید نسبت به توافق هسته ای ایران گفت که او، رئیس جمهوری آمریکا و دولت فکر می‌کنند که توافق هسته‌ای وحشتناک است و در حال ارزیابی آن هستند که چه باید کرد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد رئیس جمهوری در روزهای آینده تصمیم خود را خواهد گرفت و به همه مشاوران خود گوش خواهد داد، چه رکس تیلرسون باشد چه ژنرال متیس.

متیس: افزایش نیرو علیه ایران فعلا نداریم

اما «جیمز متیس»، وزیر دفاع آمریکا یکی دیگر از مقام های ارشد آمریکایی بود که روز شنبه در حاشیه سفرش به توکیو اعلام کرد برای تقابل با آنچه «رفتار بد ایران» خواند، آمریکا فعلا قصدی برای افزایش نیرو را در خاورمیانه ندارد.

با اینحال وزیر دفاع آمریکا افزود، جهان فعالیت های ایران و تخلفات احتمالی آن را نادیده نخواهد گرفت.

آقای متیس همسو با سایر مقام های دولت ترامپ تاکید کرد که ایران بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان است. وی گفت فکر می‌کنم عاقلانه باشد که ایران بداند اقدامات آنها توجه بسیاری را جلب می‌کند.

واکنش آقای متیس پس از آن بود که آمریکا چند فرد و شرکت جدید را به لیست تحریم ها اضافه کرد و همچنین مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته، ایران را زیر نظر خواهد داشت.

در این رابطه، وزیر دفاع آمریکا گفت هشدار به ایران به دلیل رفتار نامناسبش، ارزشمند است.

آمریکا می گوید ایران به انصارالله یمن کمک نظامی می کند. گروهی که آمریکا ان را تروریستی می داند و تاکنون چندبار به سوی ناوشکن های آمریکایی در خلیج عدن موشک شلیک کرده است.

مایکل فلین: شکیبایی بس است

اما مایکل فلین مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز روز جمعه علیه فعالیت های ایران موضع گرفت. آقای فلین در بیانیه ای که روز جمعه صادر کرد گفت جامعه بین الملل بیش از حد در برابر رفتار بد ایران شکیبایی به خرج داده و دولت ترامپ دیگر رفتارهای تحریک آمیز ایران را تحمل نمی کند.

وی با اشاره جلسه اخیر شورای امنیت افزود: نشست تشریفاتی شورای امنیت سازمان ملل در یک نشست اضطراری و صدور یک بیانیه محکم به تنهایی کافی نیست و دولت ترامپ بیش از این رفتارهای تحریک آمیز ایران را که تهدید علیه منافع آمریکا است،‌ تحمل نمی کند.

بیانیه آقای فلین بعد از اضافه شدن نام ۱۳ فرد و ۱۲ شرکت جدید به لیست تحریم های آمریکا علیه ایران صورت گرفت.

فلین در بیانیه خود با تاکید بر اینکه این تحریم ها با برنامه موشکی ایران و فعالیت نیروهای قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ربط دارد، گفت جمهوری اسلامی ایران حامی اصلی تروریسم است و در فعالیتهای خشونت آمیزی که باعث برهم خوردن ثبات در منطقه خاورمیانه می شود، نقش دارد یا از آنها حمایت می کند.

وی بار دیگر از عملکرد دولت اوباما در تعامل با ایران انتقاد کرد و گفت به رغم توافق هسته ای ایران و کشورهای غربی، ایران همچنان به رفتار خصمانه و خلاف قانون خود ادامه می دهد.

اشاره آقای فلین به آزمایش موشکی جدید ایران است. هفته گذشته ایران یک موشک بالستیک آزمایش کرد. براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران اجازه آزمایش موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی را ندارد.

آقای فلین همچنین اشاره کرد که در یکسال گذشته مزاحمت و آزار برای کشتی های در حال تردد در آبهای آزاد در خلیج فارس از سوی ایران افزایش یافته است.

پل رایان: برجام می ماند، اما ...

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پیش بینی کرد که توافق جامع اتمی ایران با جامعه جهانی موسوم به برجام تغییری نخواهد کرد.

آقای رایان که یکشنبه ۱۷ بهمن در برنامه «دیدار با رسانه ها» در شبکه خبری ان بی سی شرکت کرده بود، ضمن اعلام این مطلب اضافه کرد که هیچگاه از برجام حمایت نکرده است و به نظر او دولت آقای اوباما با توافق اتمی با تهران مرتکب «اشتباه بزرگی» شده است.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت که به نظر او برقراری «تحریم‌های بین‌المللی چند جانبه» علیه ایران، آنطور که در دولت پیشین آمریکا سازمان داده شده بود، امکان پذیر نیست.

آقای رایان در عین حال از آنچه که تا به حال در دولت پرزیدنت ترامپ در این خصوص انجام شده، به ویژه «فشار مستمر بر نقاط ضعف ایران» و «اصرار شدید برای بهبود اجرای توافق اتمی» دفاع کرد.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در پایان گفت که ایران بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان است و با توجه به ادامه آزمایش‌های موشکی توسط تهران، باید تحریم های آمریکا علیه ایران «گزنده تر و کمرشکن تر» شود.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در پی آزمایش موشکی اخیر ایران، روز جمعه اعلام کرد که ۱۳ فرد و ۱۲ نهاد مرتبط با ایران را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.

مشاور ترامپ: تحریمهای جدید پیام واضح به «دیکتاتوری مذهبی» ایران است

از سوی دیگر، سباستین گورکا، مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ، صریحا اعلام کرد تحریم های جدید علیه ایران پیامی واضح از سوی کابینه جدید به «دیکتاتوری مذهبی» ایران است.

آقای گورکا، که جمعه شب ۱۵ بهمن ماه، در مصاحبه ای اختصاصی به پرسش های شان هنیتی مجری شبکه خبری فاکس نیوز پاسخ می داد همچنین ضمن تحسین از مردم ایران به عنوان انسان هائی فوق العاده با تمدنی چند هزار ساله گفت اما در تهران رژیمی وجود دارد که با حمایت مالی اش از تروریسم، و گروه های نیابتی ، و ارعاب و تهدید، کشورهای منطقه، از یمن گرفته تا عراق، و سراسر دنیا را بی ثبات می کند، و ما با کشیدن خط قرمزهای بسیار بسیار شفاف، این پیام را برایشان می فرستیم که باید به چنین رفتاری پایان دهند.

آقای گورکا گفت به امید خدا، ملاها، که در کانون قدرت این دیکتاتوری مذهبی هستند ، خواهند فهمید که دیگر به روال معمول نمی توانند به این رفتارشان ادامه دهند.

آقای گورکا در پاسخ به سئوال مجری شبکه فاکس نیوز درباره واکنش تهران به تغییری عمده در سیاست های آمریکا در قبال ایران گفت دونالد ترامپ به حرفی که می زند عمل می کند، و من تضمین می کنم که آنها به اوضاع، جوری دیگر نگاه خواهند کرد و متوجه خواهند شد که این خط قرمز سوریه نیست. حتما خط قرمز دولت پیشین در مورد سوریه را خاطر دارید! این بار وضعیت، کاملا متفاوت است و امیدواریم آنها بفهمند رفتار تحریک آمیز و بی ثبات کننده ۳۰ سال اخیرشان، دیگر به نفعشان نخواهد بود.

اقدام جنجالی ایران: آزمایش موشک در سمنان

مجموعه ای از واکنش ها از سوی مقام های آمریکایی در حالی ابراز شده که ایران هفته گذشته یک آزمایش موشک بالستیک در سمنان داشت.

هفته گذشته ایران آزمایش موشکی در سمنان انجام داد که با واکنش اعضای غربی شورای امنیت سازمان ملل روبرو شد.

روز چهارشنبه نیز مایکل فلین مشاور امنیت ملی ترامپ اعلام کرد از این پس اقدامات ایران زیر ذره بین است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده جمعه ۱۵ بهمن به وقت آمریکا، در توییتر خود نوشت: «ایران با آتش بازی می‌کند. آنها متوجه و قدردان نیستند که پرزیدنت اوباما تا چه اندازه با آنان مهربان بوده. من نیستم!»

در مقابل، از سوی ایران نیز محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران بدون اشاره به مقامات آمریکایی، دو توییت منتشر کرد و نوشت: «ایران در مقابل تهدیدها عقب‌نشینی نمی‌کند چون امنیت ما به مردم ‌ما وابسته است. ما هرگز آغازگر جنگ نخواهیم بود اما تنها می‌توانیم به ابزارهای دفاعی خود تکیه کنیم.»

همزمان ایران انتهای هفته گذشته، یک رزمایش موشکی در سمنان آغاز کرد.

همچنین روز جمعه آمریکا فهرست تحریم های ایران را با اضافه کردن ۲۵ فرد و شرکت به روز کرد. با اینحال مقام های دولت آمریکا گفته اند که این تحریم ها نقض توافق جامع هسته ای موسوم به برجام نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG