لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۹

پاسخ سخنگوی وزارت خارجه ایران به موضع آمریکا علیه آزمایش موشکی


بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

وزارت امور خارجه ایران موضع ایالات متحده آمریکا درباره آزمایش موشکی ایران را مهم ندانست.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه ۱۸ بهمن، سه روز پس از وضع تحریم علیه چند فرد حقیقی و حقوقی ایرانی توسط دولت آمریکا، به خبرنگاران گفت که مواضع دولت جدید نشان می دهد که هنوز این دولت تا استقرار کامل فاصله دارد.

آقای قاسمی که به پرسش‌هایی درباره واکنش مقامات دولت آمریکا به آزمایش موشکی ایران پاسخ می‌داد، همچنین گفت که برنامه موشکی ایران طبق زمانبندی انجام می شود و آزمایش اخیر ایران نیز به قصد ارسال پیام برای دولت جدید آمریکا نبوده است.

در پی آزمایش موشکی هفته گذشته ایران، دولت ایالات متحده ۱۳ فرد و ۱۲ شرکت را به فهرست تحریم‌های موشکی ایران اضافه کرد.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز روز یکشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی هشدار داد که «بهتر است ایران عزم رئیس‌ جمهوری جدید آمریکا را تست نکند.»

با این حال، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در سخنان روز دوشنبه خود تاکید کرد که جمهوری اسلامی نیازی به محک زدن دولت جدید آمریکا ندارد. البته آقای قاسمی اضافه کرد که هنوز برای ارزیابی و اظهارنظر درباره سیاست‌ خارجی دولت جدید آمریکا زود است و باید منتظر تحولات آینده بود.

او در ادامه سخنان خود از تلاش دولت ایران برای مقابله به مثل با تحریم‌های آمریکا و وضع تحریم علیه چند شرکت آمریکایی که به گفته او به گروههایی نظیر داعش کمک کرده یا با دولت اسرائیل همکاری داشته‌اند خبر داد.

این سخنان سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در حالیست که شرکت‌های آمریکایی اصولا به دلیل محدودیت‌هایی که دولت آمریکا وضع کرده است امکان ارتباط با ایران را ندارند و ایران نیز ارتباط مالی مستقیم با ایران شرکتها ندارد.

آزمایش موشکی اخیر ایران موجب شد تا دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده هشدار دهد که مانند دولت آقای اوباما با جمهوری اسلامی مهربان نخواهد بود.

وزیر دفاع آمریکا نیز اعلام کرد که تحرکات و رفتارهای ایران در منطقه به دقت زیر نظر گرفته می‌شود.

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران اجازه آزمایش موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی را ندارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG