لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۹

فرمانده هوافضا سپاه: در تقویت برنامه موشکی‌مان درنگ نمی‌کنیم


یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک روز پس از تحریم‌های جدید آمریکا علیه برنامه موشکی ایران اعلام کرد که جمهوری اسلامی در تولید و تقویت موشک‌های خود درنگ نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، امیرعلی حاجی زاده روز شنبه ۱۶ بهمن در حاشیه رزمایش موشکی و پدافندی در سمنان در واکنش به هشدار آمریکا نسبت به فعالیت‌های موشکی ایران گفت، پرداختن به برنامه هسته‌ای و برنامه موشکی بهانه‌ای برای دشمنی با نظام جمهوری اسلامی است.

او گفت: «اگر دشمنان دست از پا خطا کنند موشک‌های ما بر سر آنها فرود می‌آید.»

رزمایش پدافندی نیروی هوافضای سپاه یک روز پس از آن آغاز شد که دولت آمریکا در واکنش به آزمایش جدید موشکی ایران، ۲۵ فرد و شرکت را به فهرست تحریم‌ها علیه ایران اضافه کرد. مقامات دولت نیز واکنش تندی به آزمایش جدید موشک بالستیک ایران نشان دادند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در یک پیام توئیتری خطاب به جمهوری اسلامی هشدار داد که با آتش بازی می‌کند. او نوشت که به اندازه آقای اوباما با جمهوری اسلامی ایران مهربان نخواهد بود.

او همچنین در یک نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسیده بود آیا گزینه نظامی علیه ایران مطرح است، گفت که همه گزینه‌ها علیه ایران روی میز است.

مایکل فلین، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ نیز واکنش شدیداللحنی به آزمایش موشکی اخیر ایران نشان داد و ضمن انتقاد از موضع نرم دولت آقای اوباما نسبت به رفتار جمهوری اسلامی گفت که ایران به جای قدردانی از آمریکا گستاخ تر شده است. آقای فلین گفت که دولت آقای ترامپ رسما تمام اقدامات ایران را تحت نظر قرار می‌دهد.

در همین رابطه، کن واینستین مدیر اندیشکده هادسون، ضمن اشاره به سخنان مشاور امنیت ملی دولت آمریکا، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که دونالد ترامپ باراک اوباما نیست که به «شکیبایی استراتژیک» اعتقاد داشت.

او گفت: «ترامپ وقتی ببیند به وعده خود عمل نمی‌کنند واکنشی شدید نشان خواهد داد، و من فکر می کنم باید منتظر واکنشی محکم و قاطع از سوی کاخ سفید باشیم. ضمن آنکه در مورد اجرای توافق اتمی نیز نظارتی دقیقتر انجام خواهد گرفت.»

دولت آقای ترامپ منتقد توافق هسته‌ای ایران و قدرت های جهانی است و معتقد است که نسبت به ایران باید موضع سختگیرانه تری اتخاذ شود.

آزمایش موشکی هفته گذشته ایران موجب شد که انتقادها نسبت به توافق هسته‌ای نیز بار دیگر مطرح شود.

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران اجازه آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی را ندارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG