لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۲

رویترز: کاخ سفید اضافه کردن نام سپاه پاسداران را به فهرست سازمان‌های تروریستی بررسی می‌کند


سپاه پاسدارن نهاد نظامی زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی ایران است.
سپاه پاسدارن نهاد نظامی زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی ایران است.

رویترز در گزارشی به نقل از چند مقام رسمی آمریکا اعلام کرد دولت ترامپ از نهادهایی در این کشور خواسته تا طرحی را بررسی کنند که می تواند به قراردادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را به فهرست سازمان های تروریستی منجر شود.

رویترز روز چهارشنبه ۲۰ بهمن، در گزارش خود نوشت این مقام های آمریکایی گفته اند که چند نهاد دولت که در مسایل مربوط به فهرست سازمان های تروریستی فعالیت دارند، برای قراردادن احتمالی نام سپاه در این لیست مورد مشورت قرار گرفته اند.

رویترز می گوید هنوز نسخه طرح احتمالی برای قراردادن نام سپاه در فهرست سازمان های تروریستی را ندیده است. همچنین هنوز کاخ سفید به این خبر واکنشی نشان نداده است.

در حال حاضر تعدادی از مقام های سپاه پاسداران و شرکت های وابسته به آن و حتی شرکت های خارجی که با سپاه کار می کنند، در لیست تحریم های آمریکا قرار دارند.

سپاه پاسداران که قوی ترین نهاد نظامی امنیتی در جمهوری اسلامی ایران است، در تقریبا تمام صنایع و تجارت های کلیدی ایران، چه در داخل و چه با دنیای خارج به انواع مختلف دخیل است. جمهوری اسلامی ایران نقش سپاه در فعالیت های تروریستی را رد می کند.

جزییاتی از طرح احتمالی کاخ سفید برای قرار دادن نام سپاه در فهرست سازمان های تروریستی

در حال حاضر سپاه قدس به فرماندهی قاسم سلیمانی شاخه برون مرزی سپاه است و در کشورهای عراق و سوریه فعالیت نظامی دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، قرار دادن احتمالی سپاه پاسداران در فهرست سازمانهای تروریست نیز در راستای «دلسرد کردن» و ممانعت از سرمایه گذاری های خارجی در ایران است، که مستقیما به تضعیف بنیه اقتصادی سپاه پاسداران منجر خواهد شد.

در هفته اخیر تنش بین آمریکا و ایران افزایش یافته است. ایران یک آزمایش موشک بالستیک انجام داد که به گفته مقام های آمریکایی خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است.

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای منع شده است.

مقام های اطلاعاتی آمریکا بعد از آزمایش موشکی ایران هشدار دادند که این کشور را بیش از پیش زیر نظر دارند.

از سوی دیگر مقام های نزدیک به پرزیدنت ترامپ هشدار داده اند که ایران بداند رئیس جمهوری جدید آمریکا «نرمش» رئیس جمهوری قبلی را با جمهوری اسلامی ایران نخواهد داشت.

مایک پنس معاون ترامپ هم گفته بود، بهتر است ایران دنبال محک‌زدن اراده رئیس‌ جمهوری جدید آمریکا نباشد

سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه همچنین در نشست خبری با خبرنگاران گفت اگر پرزیدنت ترامپ اقدامی را در ارتباط با ایران مناسب بداند، انجام می‌دهد.

در گزارش رویترز ذکر شده که قراردادن احتمالی سپاه پاسداران در فهرست نهادهای تروریستی مقابله با اقدامات آشوب برانگیز تهران در منطقه مانند حمایت بی دریغ از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و حزب الله لبنان و یا تامین تسلیحات و مهمات برای شورشیان حوثی در یمن را از لحاظ «نظامی و سیاسی» تسهیل می کند. اما برخی معتقدند که این کار می تواند خود به صورت عامل محرکی درآمده و بالقوه به بی ثباتی و آشوب بیشتر در خاورمیانه منجر شود.

با این حال، یکی از تحلیلگران سیاسی می گوید، احیای بازدارندگی آمریکا در برابر تهران، در اولویت اول است.

مارک دوبویتس، نهاد دفاع از دموکراسی گفته است: در یک سال اخیر، به بازدارندگی آمریکا صدمه زیادی وارد شده، چون تهران معتقد است واشنگتن تمایل ندارد برای مقابله با تحرکات بی ثبات کننده آن، از شبکه از تحریم ها استفاده کند. اگر بازدارندگی آمریکا در این خصوص ترمیم و احیاء نشود، دست و پای دولت آینده را می بندد، و سمت گیری آمریکا در برابر ایران، عملا فلج خواهد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG