لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۲

تایید آزمایش موشکی از سوی ایران؛ وزیر دفاع: مغایرتی با قطعنامه شورای امنیت ندارد


وزیر دفاع ایران انجام آزمایش موشکی را تایید کرد اما گفت که این آزمایش «هیچ مغایرتی با برجام و قطعنامه ٢٢٣١ ندارد.»

حسین دهقان، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۱۳ بهمن به خبرنگاران گفت: «آنچه که به عنوان تست موشکی مطرح شده است، در ادامه برنامه‌های ما بوده است و ما برنامه‌های خود را مطابق با دستوری که رئیس‌جمهوری در اواخر سال گذشته ابلاغ کرد، با سرعت و دقت بیشتری ادامه می‌دهیم.»

او همچنین تاکید کرد که «در توسعه و تقویت بنیه دفاعی خود نه تنها به اجازه کسی نیاز نداریم، بلکه اجازه دخالت به هیچ‌کس را هم نخواهیم داد.»

روز دوشنبه فاکس نیوز به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد که ایران روز یکشنبه ۱۰ بهمن، یک موشک بالستیک موسوم به موشک «خرمشهر» آزمایش کرده است. براساس این گزارش این آزمایش در یک سامانه موشکی در نزدیکی سمنان انجام شده است.

ایران تا قبل از آن که شورای امنیت سازمان ملل متحد جلسه‌ای اضطراری در این مورد برگزار کند، از تایید یا رد آزمایش موشکی خودداری کرده بود.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل این آزمایش موشکی را «مطلقا غیرقابل قبول» دانسته و گفته است که این آزمایش تخطی از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است.

خانم هیلی تاکید کرد: «می‌خواهیم مطمئن شویم ممنوعیت تصویب شده رعایت شود. دولت ما بر چنین رخدادهایی چشم نخواهد بست. ما قدرتمند عمل می کنیم و صدایمان بلند خواهد بود.»

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ایران را از هرگونه فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای، به مدت هشت سال منع می‌کند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه ۱۲ بهمن در حاشیه دیدار با وزیر خارجه فرانسه گفته بود که هیچ یک از موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی ایران برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده و صرفا قابلیت حمل کلاهک‌های متعارف را آن هم در حوزه مشروع دفاعی دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG