لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۵

ابراهیم رئیسی اسرائیل را تهدید به حمله نظامی کرد


ابراهیم رئیسی در مراسم رژه روز ارتش.
ابراهیم رئیسی در مراسم رژه روز ارتش.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در سخنانی در رژه روز ارتش در تهران، اسرائیل را تهدید به حمله نظامی کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران در روز دوشنبه ۲۹ فروردین، رئیسی گفت «کوچکترین حرکت» اسرائیل از «نیروهای مسلح ما مخفی نیست و اگر کوچکترین حرکتی از سوی شما رخ دهد، مقصد نیروهای مسلح ما» مرکز اسرائیل خواهد بود.

هم‌زمان با اظهارات تهدیدآمیز ابراهیم رئیسی در مراسم رژه ارتش جمهوری اسلامی ایران، برای نخستین بار موشک‌های «بالستیک تاکتیکی فتح» رونمایی شد.

این نخستین بار نیست که یک مقام ارشد جمهوری اسلامی ایران اسرائیل را تهدید می‌کند، بلکه «نابودی» اسرائیل یکی از تهدیدهای محوری نظام حاکم بر ایران، از جمله علی خامنه‌ای رهبر آن است.

همچنین، اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه روز ۲۵ فروردین با بیان این که جمهوری اسلامی همچنان به پشتیبانی از تمام گروه‌های «مبارز» علیه اسرائیل ادامه خواهد داد، درباره حملات موشکی سپاه پاسداران به اربیل ادعا کرد: «در اربیل خیلی از کسانی که در کنارتان زندگی می‌کردند، نمی‌دانستند پایگاه شما است. اما تحت رصد ما بودید.»

به دنبال حملات موشکی ٢٢ اسفند به ویلای یک سرمایه‌دار كرد عراقی فعال در زمینه نفت و گاز، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با انتشار بیانیه‌ای بدون اشاره به نام «اربیل» مدعی شد که با موشک‌های «نقطه‌زن» خود یک «مرکز راهبردی صهیونیست‌ها» را هدف قرار داده است. ادعایی که مقامات عراق در بغداد و اربیل آن را به کلی رد کردند.

اما ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با دفاع از این حمله موشکی، آن را پاسخ به عملیات اسرائیل در داخل ایران خواند و گفت مقامات اقلیم کردستان نگرانی‌های امنیتی ایران را جدی نمی‌گیرند و اسرائیل از خاک اقلیم امنیت جمهوری اسلامی را به خطر می‌اندازد.

به گفته او، دلیل حمله موشکی ایران علیه اربیل « عملیاتی بود که نیروهای اسرائیلی از داخل خاک اقلیم کردستان علیه پایگاه وابسته به سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی در کرمانشاه انجام دادند.»

این در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی ایران گزارش‌های مردمی مبنی بر شنیدن صدای انفجارهای مهیب در چند استان غربی ایران در روز یک‌شنبه ۲۶ دی را نخست به رزمایش و سپس به «رعد و برق» نسبت داده بودند.

مقامات اسرائیل بارها نسبت به احتمال خروج سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی ابراز نگرانی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG