لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۶

قاآنی: هر کجا تشخیص دهیم با اسرائیل برخورد جدی می‌کنیم


اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

فرمانده نیروی قدس سپاه می‌گوید جمهوری اسلامی همچنان به پشتیبانی از تمام گروه‌های «مبارز» علیه اسرائیل ادامه خواهد داد.

اسماعیل قاآنی روز پنجشنبه در ارتباط با حملات موشکی سپاه پاسداران به اربیل مدعی شد: «در اربیل خیلی از کسانی که در کنارتان زندگی می‌کردند، نمی‌دانستند پایگاه شما است. اما تحت رصد ما بودید.»

به دنبال حملات موشکی ٢٢ اسفند به ویلای یک سرمایه‌دار كرد عراقی فعال در زمینه نفت و گاز، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با انتشار بیانیه‌ای بدون اشاره به نام «اربیل» مدعی شده بود با موشک‌های «نقطه‌زن» خود یک «مرکز راهبردی صهیونیست‌ها» را هدف قرار داده است.

این حملات توسط روسای قوه سه‌گانه عراق، مقامات و احزاب سیاسی کردستان عراق، جو بایدن و مقام‌های بلندپایه دولت وی، و همچنین بسیاری از دولت‌های منطقه محکوم شد.

اسماعیل قاآنی در ادامه نسبت به برخورد جدی با اسرائیل «هر کجا تشخیص بدهیم» تاکید کرد.

فرمانده نیروی قدس سپاه در اشاره به حوثی‌های یمن از عنوان «فرزندان جدید انقلاب اسلامی» استفاده کرد و مدعی شد آنها خود موشک و پهپاد با «برد بیش از هزار کیلومتر» می‌سازند.

در هفته‌های اخیر گزارش شده که اصرار جمهوری اسلامی بر حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی بین‌المللی یکی از اصلی‌ترین عوامل توقف مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهان برای احیای برجام است.

وزارت خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که رئیس جمهوری ایالات متحده نیروی قدس سپاه را یک گروه تروریستی می‌داند.

جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز جمعه ۱۹ فروردین در جریان یک کنفرانس خبری تلفنی با خبرنگاران گفت که رئیس جمهوری آمریکا در مورد تروریستی بودن نیروی قدس سپاه پاسداران «با ژنرال میلی هم نظر است.»

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده آمریکا، روز پنجشنبه ۱۸ فروردین در کمیته نیروهای مسلح سنا گفته بود: «من معتقدم نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک سازمان تروریستی است و از حذف آنها از فهرست [گروه‌های تروریستی خارجی] حمایت نمی‌کنم.»

XS
SM
MD
LG