لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۴

رئیسی در دیدار وزیر خارجه عراق: اقلیم کردستان دچار غفلت‌‌هایی شده است


ابراهیم رئیسی - آرشیو
ابراهیم رئیسی - آرشیو

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، از عراق خواست اجازه ندهد از خاک این کشور برای فعالیت‌هایی که به گفته او امنیت جمهوری اسلامی را مختل می‌کند، استفاده شود.

ابراهیم رئیسی این موضوع را روز پنجشنبه و در دیدار با وزیر خارجه عراق، فواد حسین که همراه با برخی مقامات امنیتی عراق به تهران سفر کرده است، عنوان کرد.

اظهارات رئيسی در پی اتهامات ایران در ماه گذشته مطرح می‌شود که منطقه خودمختار کردستان عراق را به میزبانی یک «مرکز استراتژیک» اسرائیل متهم کرد. هیچ کشوری این ادعای تهران را تائید نکرده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اسفند گذشته در یک حمله موشکی، یک ویلای متعلق به یک بازرگان منطقه اقلیم کردستان عراق را که در حوزه انرژی فعال است، نابود کرد. تهران این حمله را پس از کشته شدن تعدادی از نیروهایش در حملات هوایی اسرائيل در سوریه انجام داد و گفت آن محل، مورد استفاده نیروهای اسرائيلی بوده است، اتهامی که آمریکا، عراق و اسرائيل و مقامات اقلیم کردستان عراق آن را رد کرده‌اند. در آن حمله کسی کشته نشد.

در بیانیه‌ای که دفتر رئیسی منتشر کرده آمده است رئیس جمهوری ایران در دیدار با وزیر خارجه عراق تاکید کرده که «تهران از کشورهای همسایه به ویژه عراق انتظار جدی دارد که اجازه هیچ‌گونه حضور مخل امنیت جمهوری اسلامی ایران را چه در مناطق تحت کنترل دولت فدرال چه در نواحی تحت هدایت اقلیم کردستان ندهند.»

این بیانیه همچنین به نقل از رئیسی آورده است که «متاسفانه اقلیم دچار غفلت‌هایی شده است ولی جمهوری اسلامی ایران تحرکات» اسرائيل «را با دقت تحت نظر دارد.» رئیسی همچنین گفت «به هیچ‌عنوان اجازه نمی‌دهیم که آنها از طریق هیچ کشوری از جمله عراق، امنیت منطقه را به خطر بیاندازند.»

بیانیه دفتر رئیسی می‌گوید که وزیر خارجه عراق متعهد شد که کشورش پایگاهی برای اقدامات علیه امنیت ایران نخواهد بود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG